Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

September 27, 2012

Nieodpłatna dostawa towaru dla kontrahenta spoza UE

0 1891

Nasza firma dokonuje sprzedaży eksportowej towarów. W celu uatrakcyjnienia naszej oferty zamierzamy wprowadzić promocję, w ramach której po zamówieniu określonej ilości towaru klienci dostają jedną sztukę gratis. Jak udokumentować i opodatkować nieodpłatne wydanie tego towaru?

 ODPOWIEDŹ

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest eksport. Przez eksport towarów na potrzeby VAT rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, przy czym wywóz towarów musi być dokonywany przez dostawcę lub w jego imieniu lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu. Ważną przesłanką jest również to, aby wywóz towarów był dokonany w związku z wykonaniem czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1–4 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli w celu przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, poprzez np. sprzedaż towaru. Pod tym pojęciem kryją się również wszelkiego rodzaju przekazania towarów bez wynagrodzenia, jeżeli dokonującemu dostawy przysługiwało w stosunku do tych towarów prawo do odliczenia podatku naliczonego (art.7 ust.2 ustawy o VAT). Co za tym idzie, nieodpłatne przekazanie towarów kontrahentowi spoza UE jest traktowane jako eksport towarów.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest przekazanie prezentów, które spełniają ustawową definicję „prezentów o małej wartości” (art. 7 ust. 4 ustawy o VAT) tj. przekazywanych przez podatnika jednej osobie towarów:

• o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości takich osób,

• których przekazania nie ujęto w ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł

• a także drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz próbek.

Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towaru kontrahentowi zagranicznemu nie oznacza, że od tej transakcji muszą Państwo zapłacić VAT. Jest to eksport, który - po spełnieniu określonych w ustawie warunków - opodatkowany jest według stawki 0%. Regulacje zawarte w art.41 ust 6-11 ustawy o VAT określają zasady wykazania obrotu z tytułu eksportu towarów z zastosowaniem 0% stawki podatku VAT w deklaracji dla podatku od towarów i usług. Stawkę 0% można zastosować pod warunkiem, że przed terminem do złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy (tj. okres, w którym powstał dla niej obowiązek podatkowy) otrzymano dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej np. komunikat IE-599. Przyjmując, że warunek ten został przez Państwa spełniony, dostawa gratisu w ramach dostawy eksportowej również jest opodatkowana stawką 0%.

W celu udokumentowania dostawy gratisu mogą Państwo wystawić fakturę pro forma, na podstawie której dokonana zostanie odprawa celna towaru lub w fakturze dokumentującej odpłatną dostawę towarów dla kontrahenta dodać dodatkową linię, w której wykażą Państwo dostawę towaru o wartości 0 zł. Wykazanie wartości towaru w wyżej wymienionych dokumentach pozwoli Państwu na uzyskanie dokumentu uprawniającego do zastosowania stawki VAT 0% w stosunku do nieodpłatnego ich wydania.

Nieodpłatne przekazanie towaru powinno zostać udokumentowane fakturą wewnętrzną (art. 106 ust.7 ustawy o VAT). Mogłaby wprawdzie powstać wątpliwość, czy obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej dotyczy również nieodpłatnego przekazania towaru kontrahentowi zagranicznemu, gdyż w powołanym przepisie jest odwołanie do art.7 ust.2 ustawy o VAT, czyli do dostaw na terytorium kraju, jednakże w definicji eksportu towarów ustawodawca zawarł odwołanie do art.7 ustawy o VAT, a zatem można wnioskować, że również nieodpłatne przekazanie towaru kontrahentowi zagranicznemu należy udokumentować fakturą wewnętrzną. Za dany okres rozliczeniowy można wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w danym okresie (art. 106 ust.7). Fakturę wewnętrzną wykazuje się w ewidencji sprzedaży VAT oraz deklaracji podatkowej. W przypadku nieodpłatnej dostawy towarów zrównanej z odpłatną, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (art. 29 ust. 10).

Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 sierpnia 2012 roku nr IPTPP2/443-434/12-3/JS.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy