Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprowadzamy towar z Chin i jedna partia przyszła wadliwa. Stosując procedurę uszlachetnienia biernego odesłaliśmy towar do Chin celem naprawy. W lipcu towar już naprawiony trafił do magazynu firmy. Posiadamy tylko dokument SAD - naprawa w ramach gwarancji była całkowicie bezpłatna i nie posiadamy żadnej faktury na naprawę. Czy mamy tę transakcję opodatkować i wykazać w deklaracji VAT-7 ?

ODPOWIEDŹ

Powyższa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i tym samym nie należy jej wykazywać w deklaracji VAT-7.

UZASADNIENIE

Procedura uszlachetniania biernego pozwala na dokonanie czasowego wywozu poza obszar celny Unii Europejskiej towarów wspólnotowych (tzw. towarów wywożonych czasowo) w celu poddania ich określonym procesom uszlachetniania oraz na dopuszczenie do obrotu produktów powstałych w wyniku tych procesów (tzw. produktów kompensacyjnych).

W wyniku dopuszczenia do obrotu, produkty kompensacyjne mogą być całkowicie lub częściowo zwolnione z należności celnych przywozowych.

W ramach procedury uszlachetniania biernego możliwymi do przeprowadzenia procesami uszlachetniania są:

- obróbka towarów, w tym montaż, składanie lub instalowanie ich w innych towarach,

- przetwarzanie towarów,

- naprawa towarów, w tym ich odnawianie i porządkowanie. 

Stosownie do zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z powyższego wynika, iż co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają usługi mające charakter odpłatny. Zatem musi zaistnieć bezpośredni i wyraźny związek pomiędzy wykonaniem usługi, a zapłatą za nią. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy wykonanie usługi przysporzy korzyści usługobiorcy, a zapłata za nią jest korzyścią dla świadczącego usługę.

Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek powoduje opodatkowanie podatkiem VAT świadczonych usług. W przypadku, gdy jeden z wymienionych warunków nie jest spełniony, tj. usługa wykonana została nieodpłatnie, wówczas nie podlega opodatkowaniu.

Wyjątki od tej zasady wynikają z art. 8 ust. 2 ustawy, w myśl którego za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  • użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych,

  • nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Zgodnie z tym przepisem podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b) usługobiorcą jest m.in. :

- w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

Natomiast miejscem świadczenia w przypadku usługi naprawy towaru na rzecz podatnika co do zasady jest kraj siedziby usługobiorcy (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).

Ponadto, podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29a ustawy jest wszystko co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać od usługobiorcy. W niniejszej sprawie nabyliście Państwo usługę nieodpłatnie, zatem nie ponieśliście żadnych kosztów, a więc brak jest podstawy opodatkowania tej usługi.

Dodatkowo pragniemy zwrócić uwagę, iż zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 4 lit.b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. 2013, poz. 1722) zwalnia się od podatku import towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu uprzednio wywiezionych w ramach procedury uszlachetniania biernego, jeżeli proces uszlachetniania ma na celu naprawę towarów, a naprawa dokonywana jest nieodpłatnie w wykonaniu umowy gwarancyjnej pod warunkiem, że na podstawie przepisów celnych nie powstał obowiązek uiszczenia cła. Przepis ten dostosowano do unormowania wynikającego z art. 88 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28.11.2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zgodnie z którym, gdy towary zostały czasowo wywiezione poza terytorium Wspólnoty i ponownie przywiezione po, wykonanej poza Wspólnotą, m.in. naprawie, państwa członkowskie czynią kroki w celu zapewnienia opodatkowania tych towarów do celów VAT w taki sam sposób jak w przypadku, gdyby naprawa została dokonana na ich terytorium.

W Polsce nieodpłatna naprawa towarów w ramach gwarancji nie podlega opodatkowaniu, a zatem przywóz towarów wywiezionych w tym celu do Chin podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług i nie należy wykazywać tej czynności w deklaracji VAT.Podsumowując, wobec faktu, iż usługa naprawy towarów została wykonana nieodpłatnie, nie będzie ona stanowić świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu VAT, a tym samym nie należy jej wykazywać w deklaracji VAT-7.

Emilia Wach