Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

April 4, 2016

Nieodpłatne przekazanie artykułów spożywczych a VAT

0 968

Nieodpłatne wydanie i zużycie artykułów spożywczych przez pracowników, klientów czy gości - przedstawicieli klientów oraz dostawców, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2016 roku nr IBPP1/4512-891/15/AR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, czynny podatnik podatku VAT, która zajmuje się działalnością projektowania inżynieryjnego i procesowego, dotyczącą instalacji przemysłowych branży rafineryjnej, petrochemicznej i chemicznej. Do podstawowego zakresu działalności Spółki zaliczają się usługi planowania i modelowania projektów, wykonawstwa projektów bazowych i technicznych oraz dostaw urządzeń i budowy instalacji. Wszystkie instalacje projektowane przez Spółkę są zazwyczaj wykonywane na indywidualne zamówienie klientów. Wymaga to częstych spotkań zarówno z klientami, jak i wykonawcami, a także szeregu spotkań wewnętrznych powiązanych z wypracowywaniem strategii wykonania kontraktu.

W związku z tym, Spółka nabywa produkty spożywcze, takie jak: kawa, herbata, mleko, napoje chłodzące (woda, soki owocowe, napoje), cukier, słodycze, a także gotowe kanapki. Wymienione artykuły spożywcze przekazywane są podczas zebrań zarządu, narad, spotkań z pracownikami, klientami oraz gośćmi w czasie pracy w siedzibie firmy. Pod pojęciem „goście” użytym we wniosku Spółka rozumie przede wszystkim przedstawicieli klientów oraz przedstawicieli dostawców. Nabyte artykuły są wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną. Spółka odlicza podatek naliczony związany z zakupem artykułów, będących przedmiotem wniosku.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy nieodpłatne przekazanie artykułów spożywczych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż nieodpłatne wydanie i zużycie artykułów spożywczych tj. kawy, herbaty, mleka, napojów chłodzących, cukru, słodyczy, gotowych kanapek, udostępnianych pracownikom w trakcie zebrań zarządu, narad, spotkań wewnętrznych w czasie pracy w siedzibie firmy, nie nosi znamion zużycia na cele osobiste, prywatne tych osób. Mimo, iż osoby te należą do kręgu podmiotów wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz zużycie przedmiotowych artykułów spożywczych, które Spółka udostępnia im nieodpłatnie nie służą celom prywatnym tych osób, gdyż ich zużycie związane jest niewątpliwie z koniecznością uczestnictwa pracownika w zebraniach, naradach i spotkaniach wewnętrznych w przedsiębiorstwie.

Natomiast odnośnie kwestii nieodpłatnego wydania i zużycia ww. artykułów spożywczych dla klientów oraz gości w trakcie spotkań w siedzibie firmy organ podatkowy wskazał, iż w ww. przepisie przekazanie lub zużycie towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele osobiste dotyczy konkretnych osób, tj. podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. Zatem nie zostali wymienieni m.in. klienci oraz goście, o których mowa w przedmiotowej sprawie. Zatem organ podatkowy stwierdził, iż w tej sytuacji również należy uznać za zużycie związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem, co nie stanowi zużycia ani przekazania czy też darowizny, które podlegałyby opodatkowaniu w trybie art. 7 ust. 2 ww. ustawy.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, skoro zużycie przedmiotowych artykułów spożywczych przez pracowników oraz kontrahentów następuje w godzinach pracy w związku z odbywanymi w sprawach służbowych spotkaniami, naradami, zebraniami, to nawet jeśli Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów przeznaczonych na ten cel, to ich zużycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.