Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

June 27, 2013

Nieodpłatne przekazanie infrastruktury drogowej na rzecz miasta

0 1132

Nieodpłatne przekazanie na rzecz miasta infrastruktury drogowej wybudowanej na gruncie miejskim, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wynika to z interpretacji nr IPPP1/443-184/13-4/JL z dnia 10 maja 2013 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Sytuacja podatnika

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą spółka podjęła decyzję o rozpoczęciu inwestycji, polegającej na budowie obiektu handlowego. Sprzedaż w obiekcie handlowym będzie stanowiła działalność spółki opodatkowaną podatkiem VAT.

Spółka będzie także inwestorem budowy drogi prowadzącej do obiektu handlowego. Inwestycja drogowa będzie realizowana na nieruchomości należącej do miasta. Po wybudowaniu drogi, zostanie ona przekazana miastu. Budowa obiektu handlowego i inwestycji drogowej będzie prowadzona w tym samym czasie.

W związku z powyższym zadano pytanie czy nieodpłatne przekazanie miastu infrastruktury drogowej wzniesionej na cudzym gruncie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia. Wynika to z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych .

W przedmiotowej interpretacji organ podatkowy zauważył , że przekazania infrastruktury drogowej miastu nie można rozpatrywać w kategorii dostawy towarów. Miasto, jako właściciel gruntu, zgodnie z Kodeksem cywilnym, będzie posiadać również prawo własności do wszystkich jego części składowych, w tym do infrastruktury drogowej wybudowanej na tym gruncie i trwale z nim związanej. Zatem przekazania przez spółkę drogi miastu nie będzie dostawą towarów w świetle . art. 7 ustawy o VAT.

Natomiast czynność ta stanowić będzie świadczenie usług w myśl art. 8 ustawy o VAT. Biorąc pod uwagę fakt, iż przekazanie infrastruktury drogowej nastąpi bez wynagrodzenia, kwestię uznania tej czynności za odpłatne świadczenie usług opodatkowane podatkiem VAT powinna być rozważano na gruncie ww. art. 8 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, usługi o charakterze nieodpłatnym, jako niemieszczące się w zakresie opodatkowania tym podatkiem, co do zasady nie podlegają opodatkowaniu. Jednakże od zasady tej określono wyjątki, zgodnie z którymi opodatkowaniu VAT podlega również świadczenie usług niemające charakteru odpłatnego.

Po przeanalizowaniu zapisu art.8 ust.2 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, opisanej transakcji nie można uznać za odpłatne świadczenie usług, opodatkowane zgodnie z zasadą wyrażoną w art.5, ust. 1 pkt 1 ustawy, gdyż:

- droga wybudowana na gruncie będącym własnością miasta, a następnie przekazana miastu nie jest towarem;

- wybudowanie przedmiotowej infrastruktury drogowej i jej nieodpłatne przekazanie nastąpi w związku i na cele prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.

W rezultacie nieodpłatne przekazanie przez spółkę infrastruktury drogowej na rzecz miasta, wybudowanej na gruncie miejskim nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 , art. 8 ust. 2 ,ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych; art. 47 § 2 i art.48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny