Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

March 31, 2014

Nieodpłatne przekazanie karnetów pracownikom

0 926

Zapłaciliśmy klubowi sportowemu za reklamę na stadionie i otrzymaliśmy również karnety dla pracowników na wstęp na mecz (zapis w umowie). Z faktury za reklamę odliczyliśmy VAT, a co teraz z karnetami. Czy jak rozdam je pracownikom mam naliczyć i odprowadzić VAT?

ODPOWIEDŹ

Nieodpłatne przekazanie pracownikom otrzymanych nieodpłatnie karnetów uprawniających do wstępu na mecz, z uwagi na brak podstawy opodatkowania, nie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Co do zasady zatem, czynność przekazania karnetu uprawniającego do wstępu na mecz jest świadczeniem usługi i co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w przypadku, gdy jest świadczona za wynagrodzeniem.

W przedstawionym pytaniu Czytelnik zakupił od klubu sportowego usługę reklamy na stadionie, za którą otrzymał fakturę i z której odliczył VAT. Dodatkowo, Czytelnik otrzymał również karnety dla pracowników uprawniające do wstępu na mecz (zgodnie z zapisem w umowie). Czytelnik zastanawia się, czy nieodpłatne przekazanie karnetów pracownikom winien opodatkować VAT.

Zakładam, że klub sportowy przekazał Państwu nieodpłatnie karnety wstępu na mecz.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również m.in. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu tych usług.

Zgodnie z art. 2a ustawy, w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Dokonując analizy art.8 ust.2 pkt 2 ustawy, zauważyć należy, że dla ustalenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie będzie się wpisywało w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jest jednak od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują. Podkreślić należy, iż za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej.

Co do zasady zatem, nieodpłatne przekazanie pracownikom karnetów uprawniających do wstępu na mecz nie służy działalności gospodarczej podatnika, a celom osobistym jego pracownika, z tego też względu będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art.29a ust.1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniami, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. W myśl ust. 5 tego artykułu w przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

W sytuacji opisanej w pytaniu przekazane nieodpłatnie karnety otrzymaliście Państwo nieodpłatnie, zatem w świetle przytoczonych powyżej przepisów w związku z tym, że brak jest podstawy opodatkowania, tj. kosztu świadczenia tych usług poniesionego przez czytelnika, czynność ta nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Bożena Sawicka