Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

May 31, 2015

Nieodpłatne przekazanie parasoli z logo firmy na targach w Niemczech

0 894

Zakupiliśmy parasole z logo naszej firmy i od zakupu odliczyliśmy 100% VAT. Parasole przekazujemy nieodpłatnie kontrahentom w kraju. Ostatnio kilkanaście parasoli trafiło do Niemiec na targi. Nasz przedstawiciel rozdał je klientom z Niemiec, bez ewidencji osób (firm) które je otrzymały. Czy to jest WDT? Jaka będzie obowiązywała stawka VAT 23% czy 0%? Gdy parasole są wydawane w kraju, wystawiam dokument wewnętrzny i odprowadzam 23% VAT.

ODPOWIEDŹ

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów zgodnie z art.13 ust.1 ustawy, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Z kolei z art.7 ust.2 wynika, iż przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przepis ten nie ma zastosowania do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika., natomiast przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Zatem odnosząc się do przedstawionej w pytaniu sytuacji, czynność nieodpłatnego przekazania parasoli z logo firmy podlegać będzie regulacjom prawnym dotyczącym dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika. Jednak nie każde przemieszczenie własnych towarów do innego kraju UE uznaje się za WDT. Nie wystąpi WDT m.in. w sytuacji, gdy:

  1. przemieszczenie towarów następuje w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju;

  2. towary mają być przedmiotem eksportu towarów przez tego podatnika;

  3. towary mają być czasowo używane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w celu świadczenia usług przez podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, który przemieścił lub na rzecz którego przemieszczono te towary;

Z przedstawionego przez Czytelnika opisu wynika, że prezenty te nie są ani przedmiotem eksportu, ani też nie zostały wywiezione z kraju w celu czasowego ich używania do świadczenia usług. W sytuacji tej nie zachodzi również sprzedaż wysyłkowa, bowiem zgodnie z art. 2 pkt 23 ustawy o podatku VAT przez sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:

a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub

b) innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Zatem, aby można było mówić o sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, Czytelnik musiałby dokonać dostawy towarów na rzecz konkretnych odbiorców wymienionych w art. 2 pkt 23 ustawy o VAT podmiotów. Z opisu natomiast wynika, iż parasole z logo firmy zostały wywiezione z kraju na targi, a następnie zostały w Niemczech niezidentyfikowanym i nieznanym w momencie wywozu tych towarów z kraju klientom Czytelnika nieodpłatnie przekazane. W opisanej sytuacji przemieszczenie własnych towarów Czytelnika stanowi zatem WDT.

Aby wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlegała opodatkowaniu 0% stawką VAT muszą zostać spełnione określone w art. 42 ustawy o VAT warunki. Jeżeli Czytelnik jest zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych zarówno w kraju jak i w Niemczech (lub dokona takiej rejestracji w Niemczech) wówczas w Polsce powinien wykazać WDT ze stawką VAT 0% w deklaracji VAT i w informacji podsumowującej (podając jako nabywcę swój numer identyfikacyjny nadany w Niemczech z przedrostkiem DE, a następnie wykazać w Niemczech sprzedaż krajową zgodnie z obowiązującymi tam przepisami. Natomiast jeżeli Czytelnik nie jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w Niemczech wówczas nie prawa do zastosowania 0% stawki VAT z tytułu WDT i winien dostawę tą opodatkować krajową stawką VAT w wys. 23%.

Ryszard Bielik