Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

October 5, 2011

Nieodpłatne przekazanie próbek na rzecz kontrahenta z Norwegii

0 1322

We wrześniu bieżącego roku nasza spółka przekazała nieodpłatnie kontrahentowi z Norwegii próbki naszych towarów. Czy to przekazanie stanowi eksport towarów?

ODPOWIEDŹ

Nie, opisane przez Państwa przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem, że przekazywane towary w rzeczywistości spełniają ustawową definicję próbki, a ilość lub wartość przekazanych próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega eksport towarów. Natomiast zgodnie z art.2 pkt 8 ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art.7, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z pewnymi wyjątkami. Z powyższego przepisu można wywnioskować, że ze eksport uznaje się wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu takich czynności, jakie zostałyby uznane za dostawę towarów na terytorium kraju w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy o VAT przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. Jednakże, zgodnie z art.7 ust.3 ustawy, przepisu ust.2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Analiza przytoczonych powyżej przepisów wskazuje na to, że skoro nieodpłatne przekazanie próbek na terytorium kraju nie stanowiłoby dostawy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie stanowi ono również eksportu towarów, a zatem nie podlega opodatkowaniu VAT.

W tym miejscu należy jednak zwrócić uwagę na zawartą w art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług definicję próbki, zgodnie z którą przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne oraz biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. W niektórych interpretacjach organy podatkowe kwestionowały zakwalifikowanie przekazywanych przez podatnika towarów jako próbki (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi numer IPTPP2/443-54/11-4/BM z 15.07.2011 roku, czy interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach numer IBPP2/443-281/10/ICz z 22 czerwca 2010 roku), a zatem należy upewnić się, czy przekazywane towary spełniają ustawową definicję próbki.

Ewa Konarska