Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 26, 2015

Nieodpłatne przekazanie świadczeń opieki medycznej na rzecz pracowników a VAT

0 978

Spółka kupując usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia we własnym imieniu ale na rzecz swoich pracowników, ma prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 18 lutego 2015 roku nr IBPP3/443-1374/14/MN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organ podatkowego zwróciła się Spółka, która zawarła umowę o świadczenie usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia z Pośrednikiem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych i fizykoterapeutycznych oraz przeprowadzania ćwiczeń ogólnousprawniających i aerobowych na przyrządach, we własnym imieniu ale na rzecz pracowników Spółki. Wszystkie zabiegi i zajęcia wykonywane będą przez fizjoterapeutów, posiadających wyższe wykształcenie na kierunku fizjoterapia oraz ukończone liczne specjalistyczne kursy w tym zakresie, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i z którymi Pośrednik zawarł odpowiednie umowy.

Na mocy umowy zawartej pomiędzy Spółką a Pośrednikiem, Spółka co miesiąc obciążana zostanie fakturą VAT, obejmującą m.in. należność za wykonane w danym miesiącu usługi na rzecz osób pracowników Spółki. Pośrednik będzie na fakturach VAT wskazywał, że świadczone przez niego usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka będzie ponosić koszty wykonanych usług w zakresie opieki medycznej, a następnie, przekazując te świadczenia nieodpłatnie na rzecz pracowników, wykaże obrót zwolniony w oparciu o dokument wewnętrzny (notę).

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przekazując świadczenia w zakresie opieki medycznej na rzecz pracowników, będzie miała prawo do skorzystania ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 19a u.p.t.u.

Odpowiedź Dyrektora izby Skarbowej

Analiza obowiązujących przepisów prawa w kontekście przedstawionych okoliczności sprawy pozwala na uznanie, że Spółka kupując usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia we własnym imieniu ale na rzecz osób trzecich – swoich pracowników, ma prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o podatku od towarów i usług.

Bowiem, ze zwolnienia od podatku VAT korzystają usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez podmioty lecznicze w ramach działalności leczniczej lub świadczone w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej i innych zawodów medycznych, a także psychologów – również w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniodawcą usługi, a pacjentem istnieje pośrednik, który nabywa usługę medyczną od świadczeniodawcy i zbywa je osobie trzeciej.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, że czynność nieodpłatnego świadczenia usług opieki medycznej na rzecz pracowników nie podlega udokumentowaniu, zgodnie z art. 106b ww. ustawy, fakturą VAT. Ponadto przepisy ww. ustawy nie zawierają zakazu dokumentowania czynności o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, w tym przypadku nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz swoich pracowników, notą księgową czy innym dokumentem wewnętrznym, stąd też w przypadku, kiedy danej operacji gospodarczej nie dokumentuje się fakturą VAT, wówczas w celu potwierdzenia czynności może zostać wystawiona nota księgowa lub inny dokument wewnętrzny.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.