Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

June 3, 2014

Nieodpłatne udostępnianie sali na cele dydaktyczne a VAT

0 932

Gmina przekazując nieodpłatnie salę sportową, swojej jednostce organizacyjnej, będącej odrębnym od Gminy podatnikiem, nie jest zobowiązana do naliczenia podatku należnego z tytułu nieodpłatnego udostępniania sali sportowej na cele dydaktyczne.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2014 roku nr IBPP3/443-36/14/AZ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik podatku VAT, która w latach poprzednich wybudowała salę gimnastyczną przy szkole podstawowej. Sala, po jej wybudowaniu, została przekazana nieodpłatnie na majątek szkoły za pomocą dokumentu PT. Szkoła jest jednostką budżetową Gminy. Od momentu oddania sali do użytkowania, sala udostępniana jest przez szkołę uczniom na cele zajęć dydaktycznych nieodpłatnie, jak również, poza godzinami zajęć lekcyjnych, na rzecz innych użytkowników odpłatnie, zgodnie ze stawkami ustalonymi przez Gminę i zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Opłaty za korzystanie z sali pobierane są przez szkołę, przy której zlokalizowana jest sala. Gmina jest stroną umów cywilnoprawnych zawieranych z użytkownikami korzystającymi z sali sportowej odpłatnie, gdyż szkoła nie może być stroną takich umów. Umowy te są zawierane w imieniu Gminy przez Dyrektora szkoły. Gmina nie ewidencjonowała obrotów z tytułu udostępniania sali sportowej we własnych ewidencjach i nie wykazuje obrotów z tego tytułu we własnych deklaracjach VAT-7. Gmina nie dokumentuje fakturami VAT świadczenia usług polegających na udostępnianiu sali sportowej.

W związku z powyższym Gmina powzięła wątpliwość, czy z tytułu nieodpłatnego udostępniania sali na cele publiczne przedstawione powyżej jest zobowiązana do naliczenia podatku należnego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W pierwszej kolejności organ podatkowy wyjaśnił, iż w sytuacji gdy wyodrębnione ze struktury Gminy jednostki budżetowe prowadzą działalność gospodarczą w sposób samodzielny i wykonują czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, to podmioty te należy uznać za odrębnych od Gminy podatników podatku VAT. Oznacza to, że Gmina i jej jednostka budżetowa dla celów rozliczeń z tytułu podatku VAT nie powinny zostać zarejestrowane jako jeden podatnik VAT i w konsekwencji nie powinny posługiwać się jednym numerem NIP nadanym Gminie. Wyodrębnione ze struktury Gminy jednostki budżetowe, zobowiązane do wykonywania określonych zadań, posiadające odrębne oznaczenia NIP, własny budżet, własny plan wydatków oraz zatrudniający własnych pracowników, są odrębnymi od Gminy podatnikami podatku VAT.

Zatem w świetle obowiązujących regulacji prawnych oraz przedstawionego opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż bez wątpienia nastąpiło przekazanie sali sportowej pomiędzy dwoma odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Bowiem sala udostępniana jest przez szkołę uczniom na cele zajęć dydaktycznych nieodpłatnie, jak również, na rzecz innych użytkowników odpłatnie i szkoła pobiera opłaty z tego tytułu.

Reasumując, organ podatkowy stwierdził, iż Gmina przekazując nieodpłatnie salę sportową, swojej jednostce organizacyjnej, będącej odrębnym od Gminy podatnikiem, nie jest zobowiązana do naliczenia podatku należnego z tytułu nieodpłatnego udostępniania sali sportowej na cele publiczne opisane w stanie faktycznym – cele dydaktyczne. Czynności te będą bowiem wykonywane przez Szkołę.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, że brak obowiązku naliczania podatku należnego nie jest spowodowany tym, że Gmina nieodpłatnie udostępnia salę sportową uczniom na cele zajęć dydaktycznych, lecz faktem, że to nie Gmina zarządza salą tylko odrębny od niej podmiot tj. szkoła podstawowa.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.