Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

May 4, 2015

Nieodpłatne użyczenie majątku gminy a VAT

0 1021

Miasto nieodpłatnie oddało w używanie:

  • część działki pod parking na rzecz parafii rzymsko-katolickiej,

  • część budynku Urzędu, przy czym koszty mediów ponosi Policja,

  • swój budynek pod działalność Miejskiego Domu Kultury,

  • teren stadionu miejskiego klubowi sportowemu.

Czy nieodpłatne umowy użyczenia rodzą konieczność ich opodatkowania oraz ujmowania w deklaracji VAT?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych w art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy, tj. zgodnie z art. 7 ust. 2 za odpłatną dostawę towarów uznaje się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, zatem przepis ten odnosi się do czynności związanych z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przy umowie użyczenia nie dochodzi do takiego przeniesienia, natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się także wszelkie nieodpłatne świadczenie usług, do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W treści pytania wskazano, że Czytelnik wynajmuje nieodpłatnie na podstawie umowy użyczenia m.in. część działki, stadion, część budynku na rzecz Policji, Parafii, Klubu Sportowego czy Instytucji Kultury. Czynności te stanowią nieodpłatne świadczenie usług i nie ma podstaw do opodatkowania usług świadczonych wprawdzie nieodpłatnie, lecz w celach działalności gospodarczej prowadzonej przez Miasto.

W myśl bowiem przepisów ustawy o samorządzie gminnym, zadania wykonywane przez jednostki, którym nieruchomości te użyczono należą do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że czynność przekazania lokalu podmiotom, który te zadania także będą wykonywały, jest czynnością wykonaną w celu prowadzonej działalności, a tym samym niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Redakcji, nieodpłatne udostępnienie majątku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, z uwagi na nieodpłatność tej czynności oraz fakt, iż oddanie w użyczenie odbywa się w związku z prowadzoną przez Miasto działalnością (wykonywanie we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność zadań publicznych, wskazanych w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym). W związku z tym, czynności opisanych w pytaniu nie należy ujmować w deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Karol Zen