Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA

December 1, 2018

Nieodpłatne użyczenie sali gimnastycznej szkole tańca

0 2381

Szkoła Podstawowa podpisała umowę ze Szkołą Tańca na podstawie której będzie nieodpłatnie użyczać salę gimnastyczną raz w tygodniu. Do Szkoły Tańca będą uczęszczały dzieci z terenu Gminy. Lekcje tańca opłacane są przez uczestników, opłaty te pobiera Szkoła Tańca. Gmina nie odliczała podatku VAT od budowy szkoły, dopiero w sierpniu odliczyła VAT od termomodernizacji. Czy w takim przypadku trzeba naliczyć podatek VAT od nieodpłatnego udostępnienia sali?

ODPOWIEDŹ

Nieodpłatne użyczenie sali gimnastycznej podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast, jak stanowi art. 15 ust. 6 ustawy – nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W świetle art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towaru, w rozumieniu art. 7 ustawy i świadczenie usług, o którym mowa art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy oraz podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Analizując pierwszą przesłankę, użyczenie sali innemu podmiotowi na naukę tańca nie pozostaje w związku z działalnością gospodarczą Czytelnika. Spełniony jest więc pierwszy z warunków wskazanych w przepisie - brak związku świadczonych nieodpłatnie usług z działalnością gospodarczą.

W zakresie drugiej przesłanki – prawa do odliczenia, Gmina nie odliczała podatku VAT od budowy szkoły, jednak odliczyła VAT od termomodernizacji. Należy zatem przeanalizować czy termomodernizacja stanowi część składową nieruchomości.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia części składowej lokalu. Zgodnie z art. 47 § 2 ustawy Kodeks cywilny, częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Ponadto w myśl postanowienia art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Aby uzyskać atrybut części składowej rzeczy nadrzędnej, w tym przypadku budynku, wyposażenie dodatkowe powinno być połączone z tą rzeczą w taki sposób, że będzie istniała:

  1. więź fizykalno – przestrzenna

  2. więź funkcjonalna (gospodarcza), a połączenie będzie miało charakter trwały (nie dla przemijającego użytku). Przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie. W konsekwencji takiego połączenia elementy wykończenia dodatkowego powinny stracić byt w sensie prawnym, gospodarczym i fizycznym. Zatem, elementy wykończenia dodatkowego nie będą mogły samoistnie stanowić rzeczy, lecz powinny tworzyć z budynkiem jedną całość. Elementy składające się na termomodernizację, zdaniem Redakcji, spełniają definicję elementów trwale związanych z budynkiem i stanowią jego część składową. Należą bowiem do nich te części, których odłączenie spowoduje uszkodzenie lub istotną zmianę całości, bądź też uszkodzenie lub zmianę elementu odłączonego (jego bezużyteczność).

Zatem, biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż w przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia z nieodpłatnym użyczeniem nieruchomości na rzecz odrębnego podmiotu (Szkoły Tańca), dla której Gmina skorzystała z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od jej części składowych - termomodernizacji budynku. Zostały zatem wypełnione przesłanki określone w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy i opisana czynność nieodpłatnego użyczenia stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu. Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej usługi udostępniania sali gimnastycznej podlegają opodatkowaniu stawką:

  1. 8% w zakresie odpłatnego udostępniania sali gimnastycznej do korzystania przez osoby fizyczne,

  2. 23% w zakresie wynajmu sali gimnastycznej na rzecz firm – interpretacja indywidualna z 21 lutego 218 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.14.2018.1.AW.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w poz.19: podstawę opodatkowania i w poz.20 podatek należny.

Stanisława Kossobudzka

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 i ust. 2, art. 15 ust. 1, ust. 2, ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług