Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

March 31, 2017

Niepotrzebnie złożony VAT-23 i dokonanie wpłaty podatku

0 3549

Kupiłam samochód w Niemczech jako towar handlowy. W US kazano mi wypełnić VAT-23 i zapłacić podatek w ciągu 14 dni. Zrobiłam tak, ale jest to towar handlowy więc nie trzeba było VAT-23 ... . Jak mogę szybko odzyskać zapłacony VAT z deklaracji VAT-23, zrobić korektę tej deklaracji do zera i wnioskować o szybki zwrot zapłaconego VAT? Nie wiem jak to wszystko teraz ująć w deklaracji VAT-7 ... Potrzebuję teraz tych pieniędzy przeznaczonych na zapłatę tego VAT. Proszę pomóc mi rozliczyć ten zakup w VAT-7 bez korekty VAT-23 i jak by to było gdybym skorygowała VAT-23?

ODPOWIEDŹ

W przypadku gdy podatnik nienależnie wpłacił podatek do urzędu, może żądać jego zwrotu bądź zaliczenia na poczet zaległości lub innych zobowiązań.

UZASADNIENIE

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Podatnik jest zobowiązany do złożenia druku VAT-23 i zapłaty do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego podatku należnego z tytułu zakupu środka transportu tylko w przypadku, gdy środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

Jeżeli zakupiony samochód nie zostanie przez Czytelniczkę zarejestrowany i użytkowany, nie ma obowiązku złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku, a jedynie wykazanie tej transakcji w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zgodnie z Ordynacją podatkową kwota nienależnie zapłaconego podatku stanowi nadpłatę. Aby odzyskać nadpłatę, należy złożyć do właściwego urzędu wniosek o zwrot nadpłaty wraz z korektą deklaracji. W związku z tym, że VAT-23 jest informacją, a nie deklaracją, zatem brak jest podstaw prawnych do skorygowania przez Czytelnika błędnie złożonej informacji VAT-23. W przypadku opisanym w pytaniu, nie można powiedzieć, że informacja jest błędnie wypełniona, gdyż nie powinna w ogóle być złożona do urzędu. Zdaniem Redakcji należałoby złożyć do Urzędu wraz z wnioskiem o zwrot nadpłaty pismo informujące o zaistniałym błędzie z prośbą o wycofanie niepotrzebnie złożonej informacji VAT-23.

Należy także pamiętać, że nadpłata może być zwrócona w sytuacji, gdy podatnik nie ma zaległych i bieżących zobowiązań podatkowych. W takiej sytuacji można wskazać we wniosku, aby podatek był zaliczony na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(17) wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru należy wykazać w pozycji 23 - podstawa opodatkowania, w pozycji 24 podatek należny, a także w pozycji 45 i 46 (kwota zakupu netto i podatek naliczony).

Karol Zen

Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.9 ust.1, art. 103 ust.3 i ust.4 ustawy o VAT, art.72-80 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.