Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

March 31, 2011

Nieprawidłowa stawka VAT na fakturze a prawo do odliczenia podatku

0 948

Nasz kontrahent wystawił nam w styczniu fakturę za usługę wykonaną w grudniu, z zastosowaniem stawki VAT 23%. Naszym zdaniem zastosowana stawka jest nieprawidłowa i kontrahent powinien zastosować stawkę 22%, ale dostawca odmawia korekty faktury. Czy nasza spółka ma prawo do odliczenia całości podatku wykazanego na fakturze?

Tak, zastosowanie przez kontrahenta zawyżonej stawki VAT (23% zamiast 22%) nie pozbawia Państwa prawa do odliczenia całości podatku wykazanego na fakturze.

UZASADNIENIE

Po pierwsze, należy podkreślić, że macie Państwo rację twierdząc, że w wystawionej fakturze kontrahent zastosował zawyżoną stawkę podatku VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 14a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku czynności wykonanej w całości przed zmianą stawki VAT, dla której obowiązek podatkowy powstaje po zmianie stawki, zastosowanie ma stawka podatku obowiązująca dla tej czynności w momencie jej wykonania. W prezentowanym przez Państwa przypadku, skoro usługa została w całości wykonana w 2010 roku, powinna mieć zastosowanie stawka VAT 22%, obowiązująca w momencie wykonania usługi. Kontrahent niezasadnie zatem odmawia Państwu korekty wystawionej przez siebie faktury. Jednakże, jeżeli już Państwo posiadacie fakturę z zawyżoną stawką VAT, macie prawo do odliczenia całości podatku wykazanego na fakturze. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Skoro zatem Państwa kontrahent wystawił fakturę z wykazaniem zawyżonej kwoty podatku, to dla Państwa, na podstawie powyższego przepisu, kwotę podatku naliczonego stanowi ta wykazana na fakturze wartość. Istnieje wprawdzie przepis art.88 ust.3a pkt 2, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku, ale ograniczenie to ma zastosowanie jedynie do transakcji, które zostały opodatkowane, pomimo, że nie podlegały opodatkowaniu, albo podlegały zwolnieniu od opodatkowania, nie ma natomiast zastosowania w przypadku zawyżenia stawki podatku w stosunku do transakcji, dla której podatek powinien zostać naliczony.

Ewa Konarska