Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

November 2, 2014

Niesłusznie otrzymana z urzędu kwota VAT do zwrotu

0 917

Urząd zwrócił mi za dużo nadwyżki VAT. Powinienem oddać do Urzędu niesłusznie zwróconą kwotę czy urząd mnie wezwie do zwrotu?

ODPOWIEDŹ

Kwota niesłusznie przekazana Podatnikowi przez urząd powinna być niezwłocznie zwrócona przez Podatnika na rachunek urzędu, z którego wpłynęła.

UZASADNIENIE

Pojęcie zwrotu podatku definiuje art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, w myśl którego rozumie się przez to zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a także inne formy zwrotu podatku przewidziane w przepisach prawa podatkowego.

Nienależny zwrot podatku otrzymany przez Podatnika lub zwrot w wyższej kwocie, traktuje się na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 Ordynacji na równi z zaległością podatkową, chyba że Podatnik wykaże, że nie nastąpiło to z jego winy. Udowodnienie braku winy spoczywa na podatniku. W takiej sytuacji urząd powinien wezwać do wskazania okoliczności, w wyniku których nienależny zwrot podatku nie nastąpił z winy Podatnika.

W przytoczonym przypadku przez Czytelnika, organ podatkowy stwierdzi zaległość w wyniku księgowań na karcie kontowej Podatnika. Jeżeli kwota niesłusznie zwrócona nie zostanie uregulowana przez Podatnika Urząd prześle upomnienie, zawierające wezwanie do zapłaty VAT wraz z odsetkami od dnia otrzymania niesłusznie zwróconej kwoty, z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego.

Małgorzata Pereczkowska