Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

February 1, 2014

Niewłaściwie wykonana usługa a zapłata wynagrodzenia

0 974

Gmina otrzymuje czasem za wykonane usługi faktury z błędami, które wymagają korekty, z określonym z 7 dniowym terminem płatności. Zdarzają się także sytuacje, gdy dołączona dokumentacja jest niekompletna lub usługa jest wykonana niewłaściwie. Czy taka faktura jest wymagalna, jeżeli gmina wystawi do niej notę korygującą termin płatności, uzasadniając ją koniecznością naniesienia poprawek. Czy istnieje obowiązek zapłacenia za fakturę bez względu na jakość wykonanej usługi?

ODPOWIEDŹ

Gmina nie może zmienić terminu płatności określonego na fakturze poprzez wystawienie noty korygującej. Jeżeli w umowie nie zostało zawarte zastrzeżenie, że zapłata za usługę nastąpi np. dopiero po należytym jej wykonaniu wówczas gmina ma obowiązek dokonać zapłaty ceny w terminie określonym na fakturze.

UZASADNIENIE

W art. 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług zostały określone obowiązkowe elementy jakie powinna zawierać faktura. W katalogu tych danych termin płatności nie został wymieniony. W przypadku błędów na fakturze nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, może w niektórych przypadkach wystawić notę korygującą, która wymaga akceptacji wystawcy faktury (art. 106k ust. 1 i 2).

Nie można dokonywać korekty notą w zakresie danych określonych w art. 106e, ust.1 pkt 8-15 ustawy o VAT tj. w zakresie ilości dostarczanych towarów lub zakresu wykonanych usług, ceny jednostkowej towaru lub usługi (netto),kwot upustów i obniżek cen, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto i kwoty należności ogółem.

Nabywca może natomiast skorygować np. dane swojej firmy w tym nr NIP, datę zakończenia dostawy towaru lub wykonania usługi, nazwę towaru lub usługi. Z przepisów zatem nie wynika wprost, że termin płatności określony w fakturze może zostać zmieniony poprzez wystawienie noty korygującej przez nabywcę czy też zmiany tej może dokonać wyłącznie wystawca faktury. Przepisy jednak określają jednoznacznie, iż notę korygującą wystawia się w przypadku, gdy faktura zawiera pomyłki.

Z treści pytania wynika natomiast, że w opisanym przypadku nie nastąpiła pomyłka w terminie płatności. Gmina chce dokonać tej zmiany z uwagi na konieczność naniesienia poprawek w zakresie jakości wykonanej usługi. W opisanym zatem przypadku nabywca nie może dokonać zmiany terminu płatności poprzez wystawienie noty korygującej.

W myśl ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (K.c.) zapłata ceny lub wynagrodzenia jest świadczeniem wzajemnym, a powstrzymanie się z jego wykonaniem jest możliwe gdy:

- wierzyciel odmawia pokwitowania, dłużnik może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia albo złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sadowego. (art.463 K.c.),

- wierzyciel odmawia zwrotu dokumentu stwierdzającego zobowiązanie lub uczynienia na nim odpowiedniej wzmianki (w sytuacji gdy wierzyciel ma interes w zachowaniu dokumentu, w szczególności gdy świadczenie zostało spełnione tylko częściowo, dłużnik może żądać uczynienia odpowiedniej wzmianki na dokumencie) albo pisemnego oświadczenia o utracie dokumentu, dłużnik może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia albo złożyć jego przedmiot do depozytu sądowego (art.465 §1 i 3 K.c.),

- świadczenia wzajemne powinny być spełnione jednocześnie, każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego (art.488 § 2 K.c.),

-jedna ze stron obowiązana jest spełnić świadczenie wzajemne wcześniej, a spełnienie świadczenia przez druga stronę jest wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy, strona zobowiązana do wcześniejszego świadczenia może powstrzymać się z jego spełnieniem, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego lub nie da zabezpieczenia(art. 490 § 1 K.c.).

Jeżeli zatem wyżej opisane sytuacje nie miały miejsca, a gmina w umowie z kontrahentem nie zawarła zastrzeżenia, że np. zapłata nastąpi dopiero po należytym wykonaniu usługi, to jest zobowiązana do zapłaty należności w uzgodnionym terminie, pomimo niezadowalającej jakości jej wykonania.

Emilia Wach