Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

October 31, 2015

Niezaewidencjonowana zaliczka zwrócona w tym samym okresie

0 783

W lipcu 2015 roku firma otrzymała przelewem zaliczkę w kwocie 3.000 zł, ale klient po kilku dniach zrezygnował z zamówienia, więc jeszcze w lipcu zwróciliśmy mu zaliczkę przez KW. Okazało się, że nie udokumentowano tej wpłaty zaliczki fakturą ani zwrotu gotówki korektą. Czy można teraz wystawić te dokumenty z datą bieżącą, a w treści napisać, że dotyczą lipca, czy też może dopisać tylko ręcznie do rejestru VAT do lipca na plus i minus 3.000 zł bez faktur, bo VAT i tak w sumie jest na zero + a może nic nie trzeba robić?

ODPOWIEDŹ

W przypadku gdy wpłata zaliczki i jej zwrot nastąpiły w tym samym miesiącu nie ma obowiązku wystawienia faktur dokumentujących te czynności.

UZASADNIENIE

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje nie tylko po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi, ale również w przypadku otrzymania zaliczki.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Natomiast zgodnie z ust. 8, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość bądź część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, ..., obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Należy także pamiętać, że faktur zaliczkowych nie wystawia się w związku z następującymi czynnościami:

  • dostawą energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

  • świadczenia usług: telekomunikacyjnych,

  • wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (usługi porządkowe, dostawy mediów i odprowadzania nieczystości, sprzątania, usuwania śniegu),

  • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

  • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

  • stałej obsługi prawnej i biurowej,

  • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Fakturę dokumentującą zaliczkę należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT) i nie wcześniej niż 30 dnia przed otrzymaniem na poczet przyszłej dostawy towaru lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty (art. 106i ust. 7).

Jak wynika z pytania Czytelnik nie udokumentował otrzymanej zaliczki w lipcu, która to została zwrócona w tym samym miesiącu z powodu rezygnacji z zamówienia. Tym samym ma wątpliwość, czy konieczne jest naprawienie udokumentowania tej czynności fakturą, czy nie ma takiej potrzeby.

Przepisy mówią, że Czytelnik miał obowiązek rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki w deklaracji za lipiec, złożonej do 25 sierpnia, natomiast obowiązek wystawienia faktury do 15 sierpnia.

Skoro zamawiający zrezygnował z zamówienia i zaliczka została zwrócona w tym samym miesiącu, zdaniem Redakcji, nie ma obowiązku udokumentowania jej fakturą. Tak więc, w przypadku gdy wpłata zaliczki i jej zwrot nastąpiły w tym samym miesiącu, przyjęcie zaliczki i jej zwrot winny być udokumentowane dowolnym dowodem księgowym, a nie fakturą.

Karol Zen