Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

May 26, 2017

Niezrealizowane karty podarunkowe a obowiązek podatkowy

0 1062

Wartość niezrealizowanych, przeterminowanych kart podarunkowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie została wykonana usługa i nie miała miejsca dostawa towarów.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21 kwietnia 2017 roku nr 0115-KDIT1-1.4012.2.2017.1.DM

Sytuacja Podatnika

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi działalność usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej i działalność fizjoterapeutyczną, świadcząc usługi w SPA. Sprzedaje także karty podarunkowe o określonym terminie ważności. Karty potwierdzają prawo okaziciela do nabycia usług i towarów bez wskazania konkretnych usług lub towarów, czy też ich ilości. Nie każda ze sprzedanych kart podarunkowych jest wykorzystana.

Czy wartość niezrealizowanych kart podarunkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

Czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Należy również wskazać, że stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z kolei jak stanowi art. 19a ust. 8 ww. ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Karta podarunkowa, nie mieści się w definicji towaru, jak i w definicji usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług lecz jest jedynie dokumentem uprawniającym do nabycia usług i towarów w okresie ważności karty. Zastępuje zatem środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary lub usługi, natomiast jej wydanie następuje w zamian za dokonanie wpłaty środków pieniężnych przez klienta na rzecz Spółki. Konsekwentnie zatem, czynności sprzedaży karty podarunkowej nie można utożsamiać z dostawą towarów lub ze świadczeniem usług, podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zapłata za kartę nie stanowi również zaliczki. Należy wskazać, że ustawodawca nie zamieścił w treści ustawy definicji zaliczki ani przedpłaty.

Odnosząc powyższe do wątpliwości Spółki w zakresie opodatkowania podatkiem wartości niezrealizowanych, przeterminowanych kart podarunkowych należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy karta podarunkowa nie zostanie zrealizowana w wymaganym terminie i straci swoją moc z uwagi na upływ terminu, na który została wydana to również nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ środki pieniężne nie zostały przeznaczone na konkretny towar czy usługę. Powyższa sytuacja dotyczy również wartości karty podarunkowej, która pozostała niezrealizowana, ponieważ tak jak w przypadku przeterminowanej karty środki nie zostały przeznaczone na konkretny towar/usługę, a w związku z tym wartość ta nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy bowiem zauważyć, że dopiero realizacja karty podarunkowej, czyli fizyczne nabycie towaru, usługi bądź praw przez klienta, regulującego zapłatę poprzez wręczenie karty, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 5 oraz art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.