Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał wyrok w sprawie obowiązku drukowania paragonu zawierającego numer NIP nabywcy (wyrok z 9 kwietnia 2014 roku; sygn. I SA/Łd 214/14).

Spółka zajmująca się sprzedażą na rzecz prowadzących działalność gospodarczą oraz na rzecz osób fizycznych. Według rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, paragon na żądanie nabywcy powinien zawierać jego numer NIP. Spółka w interpretacji indywidualnej zadała pytanie czy zawsze zobowiązana jest umieścić na paragonie numer NIP na żądanie klienta, czy tylko w sytuacji, kiedy możliwe jest wystawienie faktury uproszczonej.

Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydał decyzję, że sprzedawca na życzenia nabywcy musi umieścić jego numer NIP na paragonie, jeżeli użytkowana przez niego kasa rejestrująca umożliwia takie umieszczenie. Jednocześnie wyjaśnił, że przepisy rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących nie uzależniają umieszczenia numeru NIP nabywcy na paragonie od możliwości wystawienia faktury uproszczonej.

Spółka odwołała się od decyzji Izby Skarbowej jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał stanowisko wyrażone w interpretacji. Sąd zaznaczył, że zgodnie przepisami, faktura (również uproszczona) i paragon fiskalny to dwa odrębne dokumenty. Sprzedawca nie ma prawa odmówić ich wystawienia, ani wydać innego dokumentu niż żąda tego kontrahent. WSA podkreślił, iż to nabywca decyduje czy chce otrzymać paragon fiskalny z numerem NIP czy też fakturę.