Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W związku z centralizacją jednostki będą obciążać się notami księgowymi np. za energię elektryczną (jeden licznik dla szkoły podstawowej i gimnazjum). Czy będą to kwoty netto czy brutto z faktury zakupowej? 

ODPOWIEDŹ

Rozliczenia między jednostkami powinny być dokonywane w kwotach brutto.

UZASADNIENIE

Najpóźniej z dniem 1 stycznia 2017 roku Gminy miały obowiązek wdrożenia centralizacji rozliczeń podatku VAT. Centalizacja oznacza, że Gmina „przejęła” obowiązki podatnika VAT za swoje jednostki organizacyjne, jednak każda jednostka ma dla siebie ustalony prewspółczynnik.

Rozliczenia pomiędzy jednostkami w ramach tej samej gminy winny być dokumentowane np. notą księgową (obciążeniowa, uznaniowa). Nota księgowa jest bowiem dokumentem rozliczeniowym jednostki. Stosuje się ją przy dokumentowaniu transakcji, które nie podlegają przepisom ustawy o podatku VAT jak np. w opisanym przypadku, gdy mamy do czynienia z wzajemnymi rozliczeniami pomiędzy jednostkami organizacyjnymi gminy, czyli z czynnościami wewnętrznymi niepodlegającymi opodatkowaniu VAT.

Faktura za energię elektryczną po centralizacji powinna być wystawiona na Gminę, a następnie Gmina powinna ją „podzielić” według zużycia na poszczególne jednostki. Gmina płaci za całą fakturę jednak „odzyskuje” poniesione koszty według zużycia od jednostek.

Gmina musi zapłacić za fakturę kwotę brutto, zatem również kwotą brutto powinna obciążyć jednostki. Dana jednostka opierając się na swoim prewspółczynniku ma prawo do częściowego odliczenia VAT od należności za prąd (jeżeli oczywiście wykonuje czynności opodatkowane VAT) w „deklaracji cząstkowej” składanej następnie do Gminy w celu sporządzenia „zbiorczej deklaracji”.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Czynności tej nie wykazuje się w deklaracji VAT.

Bartosz Gordon

Podstawa prawna: art. 3 ustawy z dnia 5 września 2016 roku o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. Poz. 1454), art.86 ust.1 i ust.2a ustawy o VAT, art. 3 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników w (Dz. U. poz. 2193).