Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

December 1, 2015

Obciążenie Radnych kosztami za korzystanie z internetu

0 1643

Nasza Gmina zakupiła dla Radnych tablety (oszczędność papieru) z dostępem bezpłatnym w Polsce do Internetu zawartym w cenie abonamentu z możliwością korzystania z niego również w domu. Jeden z Radnych był na wczasach poza granicami Polski i korzystał jak się teraz okazało tam z Internetu na tym tablecie. W związku z tym Uchwałą Rady Gminy ustalono, że w takich przypadkach, Radni mają być obciążani dodatkowymi kosztami za roaming internetowy. Radny, którego to dotyczy prowadzi działalność gospodarczą i chce aby wystawić mu fakturę na jego firmę, ponieważ korzystał z tabletu na potrzeby swojej firmy. Czy mogę wystawić fakturę na jego firmę, czy powinnam na niego prywatnie i czy ma to być refaktura czy nota księgowa?

ODPOWIEDŹ

Gmina w celu obciążenia Radnego z tytułu korzystania z internetu poza granicami kraju nie może wystawić faktury na jego firmę, winna natomiast wystawić notę obciążeniową w celu zwrotu kosztów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W sytuacji opisanej w pytaniu, jeden z Radnych korzystał z internetu poza granicami kraju, na tablecie otrzymanym z Gminy. Uchwałą Rady Gminy w takich przypadkach, radni mają być obciążani dodatkowymi kosztami za roaming internetowy. Wątpliwość dotyczy możliwości wystawienia faktury na rzecz firmy Radnego.

W obrocie gospodarczym często spotykaną praktyką jest tzw. „przerzucanie kosztów” na ich faktycznego odbiorcę. W takich przypadkach należy przede wszystkim rozważyć, czy obciążenie kontrahenta kosztami powinno nastąpić poprzez ich refakturowanie, czy stanowi ono jedynie zwrot poniesionych kosztów, który pozostaje poza zakresem podatku VAT i wymaga potwierdzenia dokumentem innym niż faktura (z reguły notą księgową).

Z opisu wynika, że gmina zakupiła dla radnych tablety z bezpłatnym dostępem do internetu zawartym w abonamencie celem oszczędności papieru. Zatem zakup dokonany był z zamiarem wykorzystania ich do wykonywania zadań gminy, a w związku z tym Radny nie może być uznany za podatnika zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy. Należy podkreślić, że Radny nie powinien korzystać z tabletu otrzymanego z Gminy w celach swojej prywatnej działalności gospodarczej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, transakcje odbywające się pomiędzy przedsiębiorcami muszą być odpowiednio dokumentowane. Na mocy art. 106 b ust. 1 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani wystawić fakturę dokumentującą dostawę towarów i świadczenie usług dokonywane na rzecz innego podatnika, w szczególności:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 dokonywaną przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  4. otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust.5 pkt 4.

Jak wynika z zapytania, Gmina chce obciążyć Radnego z tytułu korzystania z internetu poza granicami kraju, nie dokonuje więc żadnej sprzedaży na rzecz jego firmy, a także nie występuje świadczenie usługi ze względu na brak stosunku zobowiązaniowego. W przedstawionej sytuacji obciążenie kosztami ma prowadzić jedynie do odzyskania pieniędzy zapłaconych przez Gminę za roaming internetowy. Tak więc, obciążając Radnego kosztami, Gmina winna wystawić notę obciążeniową a nie fakturę.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 106 b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Karol Zen