Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

May 30, 2016

Obciążenie za przestoje w transporcie a VAT

0 2115

Opłata za przestój winna być udokumentowana notą obciążeniową.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 26 stycznia 2016 roku nr ITPP2/4512-1103/15/AK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który prowadzi firmę transportowo-spedycyjną świadczącą usługi zarówno w obrocie krajowym, jak i wewnątrzwspólnotowym. Na zlecenie kontrahenta z Polski wykonuje usługi transportowe z Polski do Niemiec i z powrotem. Podczas wykonywania usług transportowych dochodzi bardzo często do opóźnień rozładunku, czy załadunku powodujących przestój środków transportu. Postoje te spowodowane są z winy kontrahentów ze względu na złą organizację czasu pracy. Przewoźnik ponosi szkodę w postaci utraconych zysków. Każdorazowo Przedsiębiorca przyjmuje pisemne zlecenie transportu. Natomiast opłaty za przestój „pod załadunkiem i rozładunkiem” ustalane są z kontrahentem telefonicznie i potwierdzane e-mailem. Klient przyznaje się do błędu i chce zapłacić dodatkową opłatę.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jak winna potraktować opłatę, czy jako:

  • karę umowną i wystawić notę obciążeniową,

  • usługę gotowości, wystawić fakturę VAT i opodatkować stawką 23%,

  • usługę spedycyjną na ogólnych zasadach.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż w przedmiotowej sprawie zapłata przez kontrahenta określonej kwoty stanowiącej równowartość poniesionych kosztów przestoju, wynikającej z jego zawinionych opóźnień, nie stanowi ekwiwalentu za dostawę towarów, czy świadczenie przez Przedsiębiorcę usług. Tym samym otrzymane środki pieniężne, stanowiące odszkodowanie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie mogą być udokumentowane fakturą. Czynność ta, jako niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, winna być udokumentowana innym dokumentem niż faktura zarezerwowana dla dokumentowania czynności z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług, np. notą obciążeniową.

Podstawa prawna: art. 106b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.