Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

September 1, 2014

Obciążenie zagranicznego kontrahenta kosztami biletu lotniczego

0 807

Współpracujemy z kontrahentem z Francji. W sierpniu delegacja kontrahenta gościła w Polsce i poproszono nas o zakupienie im biletów powrotnych na samolot z Warszawy do Paryża. Teraz mamy refakturować kontrahenta kosztami biletów. Jak to ująć w VAT?

ODPOWIEDŹ

Jest to transakcja świadczenia usług na terytorium kraju, opodatkowana stawką VAT 0%.

UZASADNIENIE

Pomimo tego, że ustawa o podatku od towarów i usług nie posługuje się pojęciem refakturowania, istniejąca praktyka i orzecznictwo podatkowe dopuszczają wystawianie refaktur. Podstawę do wystawiania tego typu dokumentów znajdziemy w art.8 ust.2a ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Oznacza to, że podmiot refakturujący usługę powinien się zachować jak usługodawca. W opisanym w pytaniu przypadku Państwo powinniście zachować się jak przewoźnik lotniczy.

Jako usługodawca, w pierwszej kolejności powinniście Państwo zastanowić się, gdzie znajduje się miejsce świadczenia przedmiotowej usługi. Jedynie bowiem w przypadku, gdy usługa zostanie uznana za świadczoną na terytorium Polski, będzie ona podlegała opodatkowaniu polskim VAT.

Zgodnie z art.28f ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług co do zasady miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Jednakże §3 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 roku w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług wprowadza wyjątek od tej reguły. Zgodnie z przytoczonym przepisem miejscem świadczenia usług międzynarodowego transportu osób środkami transportu morskiego lub lotniczego jest terytorium kraju. Przypomnijmy, że zgodnie z art.83 ust.3 pkt 2 lit.a ustawy o VAT za usługi transportu międzynarodowego uważa się między innymi przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju. Zatem usługa transportu lotniczego osób z Polski do Francji spełnia ustawową definicję usług transportu międzynarodowego, należy więc ją uznać za świadczoną na terytorium Polski i podlega ona opodatkowaniu polskim VAT.

Zgodnie z art.83 ust.1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług usługi transportu międzynarodowego podlegają opodatkowaniu stawką VAT 0%. Zgodnie z art.83 ust.5 ustawy dowodem świadczenia takiej usługi jest międzynarodowy bilet lotniczy wystawiony na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera. Zatem w celu zastosowania stawki VAT 0% przy refakturowaniu powinni Państwo zachować bilety lotnicze wystawione przez przewoźnika. Przypomnijmy, że do usług transportowych ma zastosowanie ogólna zasada, wyrażona w art.19a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.

Zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami powinni Państwo zatem wystawić kontrahentowi fakturę ze stawką VAT 0%, a wartość usługi wykazać w pozycji 13 deklaracji VAT-7 („Dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 0%”) w rozliczeniu za miesiąc, w którym usługa została wykonana, czyli za sierpień 2014 roku.

Ewa Konarska