Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

February 28, 2012

Obliczanie wartości progu podstawowego dla potrzeb INTRASTAT

0 1415

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuję towary z innych krajów Unii Europejskiej. W jaki sposób powinienem obliczyć próg statystyczny składania zgłoszeń INTRASTAT: czy od początku prowadzenia działalności do przekroczenia tego progu czy też w danym roku podatkowym? Jeśli firma w 2009 roku przywiozła towary na 800 000zł, czy w 2010 roku jej próg wynosi tylko 200 000zł?

ODPOWIEDŹ

Próg statystyczny, powyżej którego podatnik jest zobowiązany do składania zgłoszeń INTRASTAT, jest progiem rocznym, zatem przy ustalaniu obowiązku do składania zgłoszeń należy sumować nabycia dokonane w danym roku. Należy przy tym zaznaczyć, że sumowaniu podlegają jedynie nabycia towarów z innych krajów Unii Europejskiej.

W przypadku nieprzekroczenia przez przedsiębiorcę w danym roku progu podstawowego w przywozie, nie jest on zobowiązany do dokonywania zgłoszeń INTRASTAT. Począwszy od stycznia w nowym roku sprawozdawczym (kalendarzowym), przedsiębiorca powinien od „zera” naliczać wartość dokonanych przywozów towaru i za miesiąc sprawozdawczy, w którym nastąpi przekroczenie progu podstawowego dokonać pierwszego zgłoszenia INTRASTAT – w terminie do 10 dnia następnego miesiąca.

Przypominamy, że w 2009, 2010 i 2011 roku próg podstawowy w przywozie wynosił 1.000.000 zł, a w 2012 roku wzrósł do 1.100.000 zł. Zatem, w przytoczonym przez Państwa przykładzie, jeżeli nie dokonaliście Państwo w 2010 roku nabyć towarów z innych krajów Unii Europejskiej za kwotę wyższą niż 1.000.000,-zł, nie byliście zobowiązani do składania zgłoszeń INTRASTAT.

Ewa Konarska