Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

September 9, 2011

Obniżenie podstawy opodatkowania o wartość bonów rabatowych

0 934

Podatnik może obniżyć podstawę opodatkowania z tytułu wykorzystania przez klientów bonów rabatowych tylko w sytuacji, gdy jest w stanie przyporządkować konkretny bon do odpowiedniego paragonu dokumentującego sprzedaż. Obniżenie powinno nastąpić proporcjonalnie do stawek podatkowych zastosowanych w czasie danej transakcji.

Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 kwietnia 2011 roku o sygnaturze I FSK 653/10.

Sytuacja podatnika

Firma prowadzącą działalność w zakresie sprzedaży detalicznej w ramach prowadzonych akcji promocyjnych, mających na celu zwiększenie wielkości sprzedaży, wykorzystuje rożnego rodzaju bony, z których część wydawana jest bezpłatnie. Przy pomocy tych bonów klienci mają możliwość dokonywania zapłaty za towary opodatkowane różnymi stawkami VAT. Na paragonach fiskalnych znajduje się informacja, jaka część należności zapłacona została bonem, jednak system nie rozróżnia czy bon ten został wydany bezpłatnie, czy też za wynagrodzeniem. Spółka prowadzi ewidencję wydanych bezpłatnie bonów i jest w stanie ustalić na jaką kwotę zostały one wykorzystane w danym dniu, nie ma natomiast możliwości przyporządkowania bonu do konkretnego paragonu zakupowego. Spółka nalicza podatek od towarów i usług od całej wartości obrotu, nie obniżając go o kwoty należności „zapłacone” przy użyciu nieodpłatnie wydanych bonów. W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka zadała pytanie czy może pomniejszać obrót o wartości wynikające z przyjętych przez Spółkę wcześniej nieodpłatnie bonów.

Uzasadnienie Naczelnego Sądu Administracyjnego

Co do zasady można obniżyć podstawę opodatkowania z tytułu bonów rabatowych, jednakże obrót ten powinien być dobrze udokumentowany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby duży kontrahent handlowy tak zorganizował sposób ewidencjonowania obrotu, żeby w sposób najbardziej zbliżony odzwierciedlał obrót. W szczególności powinien on tak oznaczyć bony rabatowe, aby bez problemu odróżniać bony nieodpłatne i odpłatne. Poza tym należy zmniejszyć obrót w ten sposób, aby można było przyporządkować obniżony do zastosowanych zróżnicowanych stawek podatkowych proporcjonalnie.

Obowiązek podatkowy w rozpatrywanej sprawie powstaje w dacie przedłożenia i skorzystania z bonu towarowego. A zatem już przy dokonywaniu transakcji podlegającej obniżeniu można obniżyć obrót wraz z przyporządkowaniem bonu towarowego proporcjonalnie do stawek podatkowych zastosowanych w czasie tej transakcji. W innym wypadku mogłoby dochodzić do nieuprawnionego obniżenia obrotu jedynie w stosunku do najwyższych stawek, gdy obrotem objęte były również towary, w stosunku do których stosowano obniżone stawki. W tej sytuacji dochodziłoby do nieuprawnionego obniżenia podatku należnego.

Podstawa prawna: art.29 ust.1 i ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.