Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

February 1, 2017

Obniżona stawka VAT dotycząca niektórych jednostek pływających od 2017 roku

0 928

Czy zmiana od 1 stycznia 2017 roku ze stawki 23% na 0% dotyczy budowy statków i komponentów statków przez podwykonawców na terenie stoczni?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji, 0% stawkę VAT od 2017 roku można stosować do dostawy części i wyposażenia, jeżeli są one wbudowywane lub służą eksploatacji wymienionych w ustawie jednostek pływających objętych preferencyjną stawką. Nie ma natomiast zastosowania do usług budowy statków czy komponentów statków.

UZASADNIENIE

Zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, wprowadzone ustawą z dnia 6 lipca 2016 roku o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnychwprowadziły stawkę „0%”, która dotyczy:

  • dostawy i importu jednostek pływających używanych do żeglugi na pełnym morzu i przewożących odpłatnie pasażerów lub używanych do celów handlowych, przemysłowych lub do połowów,

  • dostawy i importu części do jednostek pływających i wyposażenia tych jednostek jeżeli są w nie wbudowywane lub służą ich eksploatacji,

  • usług najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru jednostek pływających, o których mowa w pkt 1, oraz najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru wyposażenia tych jednostek,

  • usługi polegające na remoncie, przebudowie lub konserwacji jednostek pływających oraz ich części składowych,

  • pozostałych usług świadczonych na rzecz armatorów morskich lub innych podmiotów wykonujących przewozy środkami transportu morskiego służących bezpośrednim potrzebom jednostek pływających, o których mowa w pkt 1, lub ich ładunków

Rozszerzony zatem został katalog jednostek pływających, których dostawa lub import objęta jest preferencyjną stawką podatku od towarów i usług. Istotnym kryterium jest obecnie użycie statku do   działalności gospodarczej na pełnym morzu, tj. uprawianie żeglugi statkiem morskim  w celach handlowych, przemysłowych czy połowowych, jak i również do przewożenia pasażerów za opłatą.

Wraz z rozszerzeniem katalogu jednostek pływających, których dostawa lub import objęta jest preferencyjną stawką VAT ustawodawca umożliwił także korzystanie ze stawki „0” przy dostawie części oraz wyposażeniu tych jednostek jeżeli wbudowywane są w te jednostki lub służą eksploatacji tych statków. Nie ma znaczenia czy dostawa części i wyposażania dotyczy nowo budowanych jednostek, czy tez już eksploatowanych.

Pod pojęciem części należy rozumieć gotowe elementy, których charakter wymusza użycie ich jako elementów wbudowywanych lub służących eksploatacji danej jednostki pływającej, dostarczane na potrzeby budowy (remontu) konkretnego statku, np. profile kadłubowe, systemy hydrauliczne, itp.

Z kolei przez wyposażenie służące eksploatacji statku należy rozumieć urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania statku, np. urządzenia nawigacyjne (radary, echosondy), układy sterownicze, układy nadzoru (alarmowe i sygnalizacyjne), wyposażenie kajut, itp. Należy jednak zauważyć, iż stawka VAT 0% nie będzie miała zastosowania w całym łańcuchu produkcji statku.

Przykład

W sytuacji gdy podmiot sprzedaje specjalistyczny silnik okrętowy w celu jego dostawy na jednostkę pływającą objętą preferencyjną stawką VAT, przy nabyciu części (materiałów) do produkcji takiego silnika nie będzie można automatycznie zastosować zerowej stawki VAT, ale już dostawa gotowego elementu (silnika) z takiej możliwości skorzysta.

Dla zastosowania stawki VAT 0% w odniesieniu do dostawy i importu części i wyposażenia jednostek pływających istotne jest zatem, aby transakcja odbywała się na rzecz podmiotu eksploatującego konkretny statek, lub podmiotu zajmującego się budową, remontem, przebudową lub konserwacją statku lub jego części składowych, jeżeli zakup wiąże się   z konkretną jednostką pływającą objętą preferencyjnym traktowaniem na podstawie przepisów ustawy o podatku VAT. Zatem jeśli np. dostawa czy import silnika dla wymienionych w ustawie jednostek pływających dotyczy transakcji na rzecz podmiotu budującego konkretny statek np. wspomniana stocznia, lub podmiotu eksploatującego ten statek, czy też zajmującego się remontem, przebudową lub konserwacją tego statku lub jego części składowych wówczas zastosowanie znajdzie stawka preferencyjna w wysokości 0%

Podsumowując, 0% stawkę VAT można zastosować do dostawy i importu części i wyposażenia jednostek pływających objętych preferencyjną stawką, jeżeli dokonywana jest na rzecz podmiotu eksploatującego konkretny statek, lub podmiotu (również podwykonawcy) zajmującego się budową, remontem, przebudową lub konserwacją statku lub jego części składowych, a nie usług budowy statków czy komponentów statków.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 0% należy wykazać w poz. 13. Import towarów podlegający rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy - w poz. 25 podstawa opodatkowania oraz w poz. 26 podatek należny.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 83 ust. 1 pkt 1, 2, 3, 4, 12, 15 i 17 ustawy o VAT.