Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

July 31, 2012

Obowiązek ewidencji przez zagraniczny podmiot usług taksówek

0 955

Siedziba naszej firmy znajduje się poza terytorium RP. Planujemy rozpocząć w tym roku świadczenie usług transportu osób taksówkami z Niemiec do Polski. Część trasy przejazdu będzie się odbywała na terenie Niemiec, a część na terenie Polski. Czy mamy obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży tych usług na terenie Polski przy użyciu kas rejestrujących?

ODPOWIEDŹ

Tak, obowiązujące przepisy nie wyłączają podatników mających siedzibę poza terytorium RP, dokonujących usług przewozu osób taksówkami na terenie Polski, z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług na rzecz podatników zawarta jest w art. 28b ust. 1 cyt. ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług na rzecz niepodatników określona została natomiast w art. 28c ust. 1 ustawy, który stanowi, że miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest co do zasady miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Jak stanowi art. 28f ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. W myśl cytowanych powyżej przepisów świadczona przez Państwa usługa transportu osób z Niemiec do Polski będzie uważana za świadczoną na terytorium naszego kraju w tej części, w jakiej trasa przejazdu przebiega przez Polskę.

Obowiązek stosowania kas rejestrujących wynika bezpośrednio z art. 111 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z regulacjami art. 111 ust 1 ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kwestie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji, ustawodawca reguluje na mocy wydawanych rozporządzeń w zakresie kas rejestrujących. Stosownie do § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012 roku – sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Zgodnie natomiast z § 4 ust. 1 pkt 3 cyt. rozporządzenia, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami.

Reasumując powyższe, mając na uwadze przedstawiony w pytaniu zamiar rozpoczęcia w 2012 roku świadczenia międzynarodowych usług transportu osób taksówkami z Niemiec do Polski należy stwierdzić, że z podstawowej reguły określonej w cytowanym art. 111 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących dotyczy świadczeń wykonywanych na rzecz podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej. Ponadto obowiązek ten, bez względu na inne okoliczności (np. wysokość obrotów) dotyczy podmiotów świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami.

W oparciu zatem o przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, w przedstawionych okolicznościach wynika obowiązek opodatkowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tej części transportu pasażerów taksówkami, która odbywa się na terenie Polski, jak również bezwzględny obowiązek nałożony na Podatnika, który posiada siedzibę poza terytorium Polski i świadczy usługi przewozu osób taksówkami na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wioletta Gramis