Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

May 1, 2018

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży biletów wstępu na dyskoteki

0 983

Prowadzimy od dawna pub, mamy kasę fiskalną. Zamierzamy, w zależności od zainteresowania, organizować w wynajętej niedaleko pubu sali - dyskoteki. Salę za niewielką odpłatnością możemy użytkować tylko wtedy, gdy jej właściciel nie organizuje w niej przyjęć weselnych i okolicznościowych. Nie wiemy czy będzie zainteresowanie tego typu imprezami i będzie opłacalne. Nie potrzebujemy kolejnej kasy, jeśli nasze przedsięwzięcie nie powiedzie się. Czy musimy od razu zaopatrzyć się w dodatkową kasę, czy możemy po imprezie nabić całą kwotę uzyskaną z biletów wstępu jednorazowo na kasę użytkowaną w naszym pubie?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek ewidencjonowania obrotu uzyskanego z tytułu sprzedaży biletów wstępu na dyskotekę powstanie z chwilą wykonania pierwszej takiej czynności.

UZASADNIENIE

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwolniono z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 r.:

podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.

Jednak zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 lit. n i pkt 2 lit. l w/w zwolnień nie stosuje się w przypadku:

  • dostaw wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,

  • usług związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne.

W przypadku dokonywania ww. dostaw i świadczenia takich usług zwolnienie traci moc z chwilą wykonania tych czynności (§ 5 ust. 7 rozporządzenia).

Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać nabywcy, bez jego żądania wydrukowany dokument (art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku od podatku od towarów i usług oraz § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Zwolnienia określone w § 2 oraz § 3 ww. rozporządzenia wskazują na dwojakiego rodzaju zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących tj.:

  • dla określonych grup  podatników (zwolnienie podmiotowe),

  • dla konkretnych czynności (zwolnienie przedmiotowe). 

Czytelnik prowadząc od wielu lat pub najprawdopodobniej utracił zwolnienie zarówno w związku z przekroczeniem limitu obrotów, jak również ze względu na prowadzoną sprzedaż napojów alkoholowych.

W/w rozporządzenie z dnia 20 grudnia 2017 roku wprowadziło bezwzględny obowiązek stosowania kas rejestrujących z chwilą wykonania usług związanych z rozrywką i rekreacją w zakresie wstępu na dyskoteki.

Zatem sprzedaż biletów wstępu do dyskoteki powoduje obowiązek ewidencjonowania tego obrotu od pierwszej takiej czynności, a ponadto każdorazowo musi być wydrukowany i wydany z tego tytułu paragon. Nie ma zatem możliwości zaewidencjonowania na kasie rejestrującej stosowanej w pubie po zakończonej dyskotece sumy należności uzyskanej od wszystkich klientów.

Podsumowując powyższe, obowiązek ewidencjonowania obrotu uzyskanego z tytułu sprzedaży biletów wstępu na dyskotekę powstaje z chwilą wykonania czynności nie tylko w związku ze zmianą przepisów w tym zakresie, ale również z uwagi na wcześniejszą utratę przez Czytelnika zwolnienia podmiotowego. W przypadku nieopłacalności przedsięwzięcia zakupioną kasę można przeznaczyć jako rezerwową, a po wyczerpaniu pamięci fiskalnej kasy użytkowanej w pubie stosować ją do dalszego ewidencjonowania w tym punkcie.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1221 ze zm.), § 3 ust. 1 pkt 1, § 4 ust. 1 pkt 1 lit. n i pkt 2 lit. l, § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.12.2017r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 2454 ze zm.), § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z  dnia 14 marca 2013r. w  sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013r., poz. 363).