Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

October 25, 2018

Obowiązek odprowadzenia VAT od otrzymanego dofinansowania

0 1090

Otrzymanie przez Towarzystwo Naukowe dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na wydanie albumu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 września 2018 roku nr 0113-KDIPT1-2.4012.668.2018.2.JSZ

Sytuacja Podatnika

Towarzystwo Naukowe otrzymało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dofinansowanie na wydanie albumu. Zgodnie z treścią umowy cały nakład Atlasu był dystrybuowany nieodpłatnie. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług od kwoty dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska należy odprowadzić ten podatek?

Stanowisko Dyrektora

Jak wynika z treści art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.

Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. W przypadku, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Z art. 29a ust. 1 ustawy wynika, że nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę – czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.

Mając na uwadze okoliczności sprawy należy stwierdzić, że sposób wykorzystania dofinansowania jednoznacznie wskazuje, że dofinansowanie to bezpośrednio kształtuje cenę towaru (tj. pozwala na dystrybuowanie albumu nieodpłatnie). Taka dotacja ma charakter cenotwórczy. Kwotą należną za towar jest ustalona kwota za konkretny towar jako cena tego towaru. W takim bowiem przypadku, gdyby Wnioskodawca nie otrzymał dotacji, taką kwotę musiałby zapłacić odbiorca albumu. Poprzez sfinansowanie 100% kosztów wytworzenia towaru, odbiorca nie płaci takiej kwoty, co oznacza, że dotacja ma przełożenie na cenę towaru (kwotę należną). W takim przypadku dotacja wpływa na cenę towaru, redukując bowiem kwotę należną o 100%.

Zauważyć należy, że fakt, iż album jest wydawany odbiorcom nieodpłatnie nie oznacza, że dostawa towaru jest dokonana nieodpłatnie, gdyż zapłatą za ten towar są otrzymane przez Wnioskodawcę środki zwane dotacją. Tym samym otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie stanowi zapłatę (dotację, subwencję lub inną dopłatę o podobnym charakterze) otrzymaną od osoby trzeciej, mającą bezpośredni wpływ na cenę towaru. Dlatego też dotacja otrzymana przez Wnioskodawcę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.