Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

March 1, 2014

Obowiązek podatkowy i kurs waluty dla płatności PayPal lub kartą kredytową

0 1141

Nasza Spółka dokonuje sprzedaży towaru przez Internet. Zazwyczaj najpierw wpływają zapłaty z różnych krajów (na konto spółki w formie PayPal albo zapłaty kartą kredytową) w różnych walutach, a dopiero po kilku dniach wysyłany jest towar i faktura. Czy w tym przypadku kurs dla VAT będzie z dnia poprzedzającego dzień dokonania zapłaty? Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT ?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej przez Państwa sytuacji, obowiązek podatkowy powstanie w dacie uznania Waszego konta płatnością w formie PayPal lub zapłaty kartą kredytową. Do przeliczenia kwoty otrzymanej w walucie obcej będziecie Państwo zobowiązani zastosować średni kurs NBP ogłoszony ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego lub ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania tego obowiązku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4. Regulacja ta odpowiada zasadzie wynikającej z art. 65 Dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, który stanowi, że w przypadku wpłaty zaliczek przed dostawą towarów lub świadczeniem usług VAT staje się wymagalny w momencie otrzymania wpłaty i jest naliczany od wysokości otrzymanej wpłaty.

Zatem, w opisanej przez Państwa sytuacji należy uznać, że data uznania konta Spółki dla płatności w formie PayPal, albo zapłaty kartą kredytową stanowi datę powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów.

Na mocy art. 106i ust. 2 ustawy o VAT Spółka winna wystawić fakturę nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymała całość lub część zapłaty od nabywcy. Spółka ma również prawo wystawić fakturę przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towarów, całości lub części zapłaty, nie wcześniej jednak niż 30. dnia przed otrzymaniem tej płatności (art. 106i ust. 7pkt 2). Musicie Państwo jednak pamiętać, że z dniem 01 stycznia 2014 roku w celu określenia momentu powstania obowiązku podatkowego bez znaczenia jest data wystawienia faktury, gdyż obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania całości lub części zapłaty.

Sposób przeliczania kwot otrzymanych w walucie obcej dla celów podatku VAT określa art. 31a ust. 1 ustawy o VAT. Wskazany przepis stanowi, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są na fakturze określone w walucie obcej, do przeliczenia na złote należy przyjąć średni kurs dla danej waluty obcej, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Spółka ma również prawo wybrać sposób przeliczenia tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro Spółka będzie musiała przeliczyć z zastosowaniem kursu wymiany danej waluty względem euro.

Reasumując, w omawianym przypadku data powstania obowiązku podatkowego będzie tożsama z datą wpływu środków na konto. Natomiast do przeliczenia kwoty otrzymanej w walucie obcej będziecie Państwo zobowiązani zastosować średni kurs NBP ogłoszony ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego lub ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania tego obowiązku.

Kamila Paliwoda-Alejun