Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia na rzecz innego podatnika VAT faktury z tytułu wykonania całości lub części prac budowlanych lub budowlano-montażowych. Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usługi. Jeżeli podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 czerwca 2014 roku nr IPTPP1/443-207/14-2/MW.

Sytuacja Podatnika

Spółka świadczy usługi budowlano-montażowe polegające na budowie budynków wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej. Spółka jest podatnikiem podatku VAT. Spółka podpisała umowę z Inwestorem, której przedmiotem jest wybudowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Termin wykonania umowy - 15 miesięcy od przekazania placu budowy. Nie przewiduje się dokonywania płatności w sposób odmienny niż reguluje umowa, w tym w szczególności nie przewiduje się wpłacania przez zamawiającego zaliczek przed dniem wystawienia faktury. Zgodnie z umową, podstawę rozliczenia robót w fazie realizacji inwestycji stanowić będą ryczałtowe tabele elementów scalonych, wynikające z kosztorysów sporządzonych przez oferenta na podstawie projektu wykonawczego oraz wszystkich zapisów Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), a stanowiących załącznik do oferty Wykonawcy.

Płatność za wykonane roboty będzie realizowana etapami po wykonaniu określonych robót. Wartość wystawionych przez Wykonawcę faktur w roku 2014 nie może być większa niż 45 procent wartości umowy, a końcowa faktura będzie mogła być wystawiona przez Wykonawcę po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu i doręczeniu jej Zamawiającemu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Prawidłowe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano - montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług. O wykonaniu usług budowlanych lub budowlano – montażowych będzie decydować faktyczne wykonanie tych usług, nie zaś przyjęcie tych usług na podstawie protokołu odbiorczego.

Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji przez Wnioskodawcę usług budowlano - montażowych, wykonanych zarówno w całości jak i częściowo, będzie stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy, moment wystawienia przez Spółkę dla Zamawiającego faktury, dokumentującej wykonanie robót przez Spółkę. O wykonaniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych, wykonanych w całości, będzie decydować faktyczne wykonanie tych usług. W przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych, wykonanych częściowo, o ich wykonaniu będzie decydować faktyczne wykonanie tych części dla których określono zapłatę.

Zaznaczyć należy, że faktura dokumentująca wykonanie przedmiotowych usług powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usług. Jeżeli Wnioskodawca nie wystawi w tym terminie faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, określonego w art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług, który nie jest tożsamy z dniem podpisania protokołu odbioru ww. robót.

Podstawa prawna: art. 19a, art. 106i ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.