Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

September 30, 2018

Obowiązek podatkowy przy odwrotnym obciążeniu i metodzie kasowej

0 1053

Czynny podatnik VAT świadczył usługę budowlaną - roboty betoniarskie - PKWiU 43.99.40.0. Musieliśmy wynająć inną firmę, czynnego podatnika VAT, który miał swój dźwig wraz z operatorem. Usługa zgodnie z załącznikiem nr 14 jest usługą budowlaną sklasyfikowaną PKWiU 49.99.90.0, a nasz podwykonawca dał nam fakturę z datą wykonania usługi za miesiąc maj wraz z adnotacją na odwrotne obciążenie i dopisek metoda kasowa. Zapłaciliśmy za ten wynajem dźwigu w lipcu w całości. Kiedy powstaje u nas obowiązek podatkowy z tego tytułu oraz kiedy możemy odliczyć podatek naliczony z powyższej faktury?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy powstał w lipcu - w dacie zapłaty tj. otrzymania należności przez podatnika rozliczającego się metodą kasową. Również prawo do odliczenia podatku naliczonego powstało w lipcu pod warunkiem że w deklaracji za lipiec Czytelnik rozliczył podatek należny.

UZASADNIENIE

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy u małego podatnika, który rozlicza się metodą kasową, w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczonych usług powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku transakcji na rzecz podatnika zarejestrowanego, jako podatnik VAT czynny. Natomiast zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit.a ustawy obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Z kolei, prawo do odliczenia podatku naliczonego u podatnika rozliczającego się metodą kasową powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Natomiast w przypadku nabycia towarów i usług opodatkowanych w ramach odwrotnego obciążenia prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli nie zostanie dotrzymany termin trzymiesięczny wówczas prawo do odliczenia powstanie dopiero w rozliczeniu za okres, do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 2 stycznia 2018 r. nr 0115-KDIT1-3.4012.766.2017.1.MD w analogicznej sytuacji stwierdził, że: „gdy na wystawionej fakturze poza adnotacją „odwrotne obciążenie” znajduje się również informacja „metoda kasowa”, obowiązek podatkowy (...) z tytułu nabycia usług budowlanych od podwykonawcy będącego tzw. małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową, powstaje zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. z dniem otrzymania przez małego podatnika (tu: podwykonawcę) całości lub części zapłaty za te usługi, w stosunku do wysokości otrzymanej zapłaty”. Z kolei, w interpretacji indywidualnej z 14 czerwca 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.136.2017.1.RD Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął odmienne stanowisko, zgodnie z którym „w sytuacji gdy świadczącym usługę budowlaną w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia jest tzw. „mały podatnik” rozliczający się metodą kasową nie powoduje to że u odbiorcy świadczonej usługi moment powstania obowiązku podatkowego powstaje na tych samych zasadach, jak dla podatnika rozliczającego się metodą kasową. W tym przypadku obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach określonych dla usług budowlanych w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit.a. ustawy”.

Zdaniem Redakcji, zmiana podmiotu zobowiązanego do rozliczenia VAT nie wpływa na zmianę terminu rozliczenia VAT. U nabywcy obowiązek podatkowy powstaje na zasadach właściwych dla sprzedawcy, tj. w momencie zapłaty całości lub części należności na rzecz podwykonawcy stosującego metodę kasową, a w związku z tym, obowiązek podatkowy u Czytelnika powstał w lipcu i w tym miesiącu należy wykazać podatek należny z tytułu tej transakcji oraz podatek naliczony.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) w pozycji 34 należy wykazać podstawę opodatkowania i w pozycji 35 podatek należny oraz po stronie podatku naliczonego: w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 8, art. 21 ust. 1, art. 86 ust.10b pkt 3,ust. 10i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm).