Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

May 31, 2013

Obowiązek podatkowy przy sprzedaży internetowej

0 856

Prowadzę sprzedaż przez internet i na wszystko wystawiam faktury. Towar wysyłam razem z fakturą za zaliczeniem pocztowym lub po wpłacie na konto. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy - z chwilą wydania towaru, czy z chwilą wystawienia faktury?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy dla opisanych transakcji powstaje z chwilą otrzymania płatności.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art.19 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14 ust.6, art.20 i art.21 ust.1. W sytuacji, gdy dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru (art. 19 ust. 4). Zwrot „z zastrzeżeniem ust.2-21” oznacza, że jeżeli ustawodawca w tych wymienionych ustępach dla konkretnej sytuacji określił inny - szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, wówczas zastosowanie będzie miał ten szczególny moment. W przeciwnym przypadku, zastosowanie będzie miał przepis ust.1 określający ogólną zasadę.

Z pytania wynika, że dokonuje Pan sprzedaży towaru przez internet, sprzedaż dokumentuje fakturą, a wydanie towaru odbywa się poprzez wysyłkę za zaliczeniem lub po wpłacie na konto. Moment powstania obowiązku podatkowego w opisanych przypadkach uwarunkowany będzie zatem:

1. sposobem wysyłki towaru lub

2. formą uiszczenia należności.

W art.19 ust.13 pkt 6 ustawy o VAT określono, iż w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Warto dodać, iż przepis ten, będzie miał zastosowanie zarówno do usług wysyłki świadczonych przez Pocztę Polską jak również usług realizowanych przez prywatne firmy kurierskie. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji nr ILPP1/443-1571/09-2/AT z 2 marca 2010 roku, w której czytamy między innymi, że: „otrzymanie zapłaty w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej „za zaliczeniem pocztowym” jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty „za pobraniem” przez firmy kurierskie. Moment powstania obowiązku podatkowego w obu przypadkach jest jednakowy. Wobec powyższego należy stwierdzić, iż przytoczony art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy, nie dotyczy wyłącznie zaliczenia pocztowego, realizowanego przez Pocztę Polską, lecz także innych firm np. kurierskich umożliwiających wysyłkę towarów „za pobraniem”. Z kolei, otrzymanie zapłaty następuje z chwilą otrzymania gotówki lub z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Zatem, w sytuacji wpłaty należności przez Pocztę Polską lub firmę kurierską gotówką do kasy firmy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania tej wpłaty. Natomiast, w przypadku wpłaty należności przez Pocztę Polską lub firmę kurierską na konto bankowe firmy, obowiązek podatkowy, powstaje z chwilą uznania na rachunku bankowym tej wpłaty (przelewu)”.

Jak wynika z powyższego, obowiązek podatkowy w przypadku dostawy towaru wysyłanego za zaliczeniem pocztowym powstanie z chwilą otrzymania gotówki w kasie lub na rachunek bankowy firmy.

Jeżeli natomiast przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ww. ustawy). Zatem również w sytuacji dostawy towaru po wpłacie na konto, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania wpłaty na konto.

Katarzyna Domińska