Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

December 2, 2014

Obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług budowlanych i budowlano-montażowych

0 983

Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji umowy na wykonanie robót budowlanych w zakresie zarówno częściowego wykonania, jak i w całości, będzie moment wystawienia faktury VAT dokumentującej wykonanie robót budowlanych, a gdy faktura nie zostanie wystawiona momentem powstania obowiązku podatkowego jest upływ terminu płatności.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 30 września 2014 roku nr ITPP1/443-728/14/BS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która świadczy usługi budowlane i budowlano-montażowe. Wykonywane prace są z reguły dzielone na pewne etapy, a umowy określają zakres prac danego etapu oraz wynagrodzenie i czas w jakim mają być wykonane. Jednocześnie umowy określają także, że dany etap kończy się sporządzeniem protokołu odbioru, którego podpisanie bez zastrzeżeń przez inwestora oznacza formalnie zakończenie tego konkretnego etapu prac budowlanych. Inwestor ma prawo do zgłaszania uwag i komentarzy do wykonanych prac. Jeśli Inwestor zgłasza dodatkowe uwagi, np. stwierdza błędy, brak niektórych elementów itp., wówczas Spółka musi te błędy poprawić i uzupełnić. Strony poprzez taki cywilnoprawny zapis w umowach mają jasno określone zasady, zgodnie z którymi usługę uznaje się za wykonaną. Całkowity odbiór zlecenia jest wykonywany na podstawie końcowego protokołu odbioru robót.

Wątpliwości Spółki sprowadzają się do rozstrzygnięcia momentu powstania obowiązku podatkowego w opisanej sytuacji.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż w każdym przypadku, zarówno w przypadku usług budowlanych wykonywanych w całości, jak i w częściach, dla których określono zapłatę, moment powstania obowiązku podatkowego powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, tj. wystawienia faktury. Jednocześnie zaznaczył, że faktura dokumentująca wykonanie przedmiotowych usług powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usług. Jeżeli Spółka nie wystawi w tym terminie faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, określonego w art. 106i ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy stwierdził, iż o wykonaniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych będzie decydować faktyczne wykonanie tych usług, łącznie z czynnościami, które są elementem świadczonych usług, nie zaś samo dostarczenie określonych w umowie dokumentów, czy też sporządzenie dokumentów np. protokołu odbioru.

Bez wpływu natomiast na moment powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych i budowlano-montażowych pozostają uregulowania (procedury) łączące strony umowy, określające daty i terminy sporządzania, przedłożenia i podpisania protokołu odbioru, który nie stanowi elementu świadczonej usługi.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a, art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.