Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Mam fakturę sprzedażową z 31 sierpnia 2016 roku - część towaru wydano w sierpniu, a część dopiero we wrześniu. Czy do VAT mam podzielić transakcję na dwa odrębne zapisy do rejestrów - do sierpnia i do września?

ODPOWIEDŹ

Podatnik rozpoznaje obowiązek podatkowy w dniu dokonania dostawy i dokonuje zapisów w rejestrach za ten okres, niezależnie od daty wystawienia faktury.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Konstrukcja podatku od towarów i usług wskazuje na to, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Przepis cytowanego artykułu 19a formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

Zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Jednocześnie, w ust. 7 ww. artykułu wskazano, że faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:

  1. dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;

  2. otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Tak więc przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie sprzeciwiają się wystawieniu faktury przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi oraz otrzymaniem zapłaty (całości lub części). Należy mieć jednakże na względzie, że wystawienie faktury nie może nastąpić wcześniej niż 30 dni przed ww. czynnościami oraz nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym czynność została wykonana (tj. wydano towar bądź wykonano usługę).

W sytuacji, gdy Podatnik wystawi fakturę w ostatnim dniu miesiąca i jednocześnie dany towar dostarczy odbiorcy częściowo w tym samym miesiącu, a resztę już w następnym miesiącu kalendarzowym, obowiązek podatkowy powstanie właśnie z chwilą dokonania tej dostawy, a na powstanie tego obowiązku w niniejszej sytuacji nie będzie miało wpływu to, że faktura dokumentująca sprzedaż towaru wystawiona zostanie jeszcze przed dokonaniem tej dostawy.

Uwaga: Dla prawidłowości i czytelności rozliczeń wskazane byłoby posiadać dokumenty potwierdzające datę odbioru towaru przez nabywcę, aby bez problemu przyporządkować partie dostawy towaru do danego okresu rozliczeniowego.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 19a ust. 1, art. 106i ust. 1 ustawy o VAT.