Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiliśmy subskrypcję na program komputerowy z kraju UE w walucie euro. Faktura jest również przeliczona przez kontrahenta w PLN z adnotacją „analiza dla celów podatkowych” i podany kurs. Data wystawienia faktury 19 czerwca 2018 roku. Data zapłaty za fakturę 20 czerwca 2018 roku. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT? Czy należy jako podstawę opodatkowania uwzględnić przeliczoną kwotę w PLN?

ODPOWIEDŹ

Transakcję dotyczącą zakupu subskrypcji na program komputerowy należy potraktować jako import usług. Obowiązek podatkowy dla importu powstaje z chwilą wykonania usługi. Przyjmując, że data wystawienia faktury jest datą wykonania usługi, to obowiązek podatkowy powstał 19 czerwca 2018 roku.

Jeśli faktura wystawiona jest w PLN to można przyjąć wartość z faktury. Jeżeli faktura wystawiona jest w euro i dodatkowo przeliczona na PLN wówczas należy przyjąć do rozliczenia VAT wartość przeliczoną z EURO na PLN na dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego tj. na dzień 18 czerwca 2018 r.

UZASADNIENIE

Trzeba zauważyć, że w podatku od towarów i usług subskrypcja na program komputerowy traktowana jest jako świadczenie usług, zatem zakup ten jest importem usług. Import usług bowiem, to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,

b) usługobiorcą jest:

  • w przypadku usług, dla których miejscem opodatkowania danej usługi na rzecz podatnika jest kraj siedziby nabywcy – podatnik lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE

  • w pozostałych przypadkach – podatnik, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT czynny.

Z kolei, miejscem świadczenia (opodatkowania) usług świadczonych na rzecz podatnika jest, co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Zatem w sytuacji, gdy polski przedsiębiorca jest nabywcą subskrypcji na program komputerowy od przedsiębiorcy z innego kraju UE, to miejscem opodatkowania VAT jest Polska, a w konsekwencji rozliczenie podatku z tytułu transakcji importu usług spoczywa na nabywcy - Czytelniku

Rozliczenia VAT od importu usług dokonujemy na ogólnych zasadach określonych w art. 19a ust. 1 i art. 29a ust. 1 i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec tego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Jednakże, jeśli przez wykonaniem nastąpiła płatność, to obowiązek podatkowy powstanie w dniu otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Natomiast podstawą opodatkowania jest wszystko to, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać od usługobiorcy.Podstawa opodatkowania obejmuje:

  • podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku,

  • koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Kwestia przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej uregulowana jest w art. 31a ustawy o VAT, z którego wynika, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według ogłoszonego przez NBP kursu średniego waluty obcej na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień:

  • powstania obowiązku podatkowego lub

  • wystawienia faktury - jeżeli podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Podatnik może również przeliczać kwoty według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego lub wystawienie faktury.

W opisywanym przypadku przyjęto obowiązek podatkowy na dzień wystawienia faktury zatem kwotę wyrażoną w euro należałoby przeliczyć wg kursu na dzień 18 czerwca 2018 roku. Ponadto, nie ma przeszkód, aby dostawca unijny oraz polski nabywca przyjęli rozliczenie w złotówkach czy euro, jak również nie ma przeszkód aby faktury wystawione przez unijnych dostawców były w walucie obcej czy w złotówkach.

Trzeba także zauważyć, że jeżeli polski nabywca jest czynnym podatnikiem VAT i nabyte oprogramowanie ma służyć jego działalności opodatkowanej VAT, wykazany z tytułu importu usług VAT należny będzie jednocześnie VAT naliczonym, który będzie podlegał odliczeniu w deklaracji za ten sam okres, w którym zostanie wykazany VAT należny, pod warunkiem uwzględnienia kwoty podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy - w poz. 29 podstawa opodatkowania, w poz. 30 podatek należny. Nabycie towarów i usług pozostałych w poz. 45 wartość netto, w poz. 46 podatek naliczony.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 19a ust. 1 i ust. 8, art. 29a ust. 1 i ust. 6, art. 28b, art. 29a, art. 31a§ 1, art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.