Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

July 31, 2016

Obowiązek podatkowy w przypadku importu usług elektronicznych

0 839

Mam fakturę na zakup oprogramowania. Zapłaciliśmy za nie 30 czerwca 2016 roku, data wystawienia faktury 24 czerwca 2016 roku, a oprogramowanie pracownik firmy ściągnął 7 lipca 2016 roku. Należało najpierw dokonać płatności, bo bez tego nie ściągnęliby programu plus firma z USA musiała przysłać pliki licencyjne i przysłała je 7 lipca, tego też dnia pracownik ściągnął program. Tak wiec musiała być płatność i pliki aby móc ściągnąć program. Czy moment ściągnięcia oprogramowania to data wykonania usługi? Skoro płatność była wcześniej to jaki kurs powinnam przyjąć do rozliczenia VAT?

ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu importu usług elektronicznych powstał z chwilą dokonania zapłaty, tj. 30 czerwca 2016 roku roku, natomiast do przeliczenia na złote należy przyjąć kurs waluty ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, tj. 23 czerwca 2016 roku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 26 ustawy przez usługi elektroniczne rozumie się usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE. W myśl tego rozporządzenia, jeżeli program komputerowy lub jego aktualizacja są dostarczane do nabywcy drogą internetową, wówczas dochodzi do świadczenia usługi elektronicznej. Pod pojęciem importu usług zgodnie z art. 2 pkt 9 rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonywania których podatnikiem jest usługobiorca. W myśl natomiast art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

  • b) usługobiorcą jest:

    • - w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust.4,

    • - w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

W przypadku świadczenia usług elektronicznych zgodnie z art. 28b ustawy, miejscem świadczenia w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zatem w przedstawionej sytuacji Czytelnik musi rozpoznać import usług.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 19a ust. 8 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub cześć zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Podsumowując, ponieważ płatność za usługę nastąpiła w dniu 30 czerwca 2016 roku, zatem obowiązek podatkowy powstał 30 czerwca 2016 roku.

Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień postania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro. Natomiast gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ust. 2 ustawy). Ponieważ obowiązek podatkowy powstał w dniu 30.06.2016 roku, a faktura została wystawiona z dniem 24.06.2016 roku, a więc przed powstaniem obowiązku podatkowego, zastosowanie znajdzie art. 31a ust. 2 ustawy, a zatem do przeliczenia na złote należy przyjąć kurs waluty z dnia 23 czerwca 2016 roku.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9 i pkt 26, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19a ust. 1 i ust. 8, art. 28b, art. 31a ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT (t.j. Dz. U. z 2016, poz. 710 ze zm.)