Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

October 1, 2017

Obowiązek podatkowy w przypadku samofakturowania

0 1468

Jestem czynnym podatnikiem VAT i mam zawartą umowę na dostawę buraków cukrowych z Bankiem Cukrownictwa. Zawarłem umowę na samofakturowanie moich dostaw, gdzie bank w moim imieniu i na moją rzecz wystawia faktury. Towar został dostarczony do mojego silosu w dniu 25 sierpnia 2017. Bank wystawił fakturę na tę dostawę 2 września 2017 z datą sprzedaży 25 sierpnia 2017. Fakturę do akceptacji natomiast dostałem dopiero 5 września 2017. Kiedy powstaje u mnie obowiązek podatkowy?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy u sprzedawcy - Czytelnika powstał z chwilą dokonania dostawy towarów, tj. 25 sierpnia 2017 roku. Jeżeli przed dostawą nastąpiła zapłata w części lub w całości, to obowiązek podatkowy powstał z chwilą dokonania zapłaty w tej części. W tym przypadku nie ma znaczenia, że Czytelnik ma zawartą z nabywcą umowę na samofakturowanie.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Z kolei, gdy przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

W  przepisach  o  podatku  od  towarów i usług nie ma wskazanego szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostaw towarów lub świadczenia usług, dla których stosuje się samofakturowanie.Pod pojęciem „samofakturowania” należy rozumieć sposób dokumentowania i rozliczania transakcji w podatku od towarów i usług. Polega on na przeniesieniu obowiązku wystawiania faktur ze sprzedawcy na nabywcę za poszczególne dostawy lub świadczone usługi. Podmiot, który nabywa towary lub usługi może w imieniu i na rzecz sprzedawcy wystawić faktury dokumentujące te transakcje. Nabywca wystawia fakturę w sytuacji, gdy:

  1. jest dokonana sprzedaż przez podatnika na rzecz tego sprzedawcy,

  2. następuje wcześniej zapłata przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 (m.in. media, najem, leasing…),

  3. dotyczy dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej a w przypadku ich braku stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium państwa trzeciego.

Aby było można zastosować powyższy mechanizm fakturowania, to strony transakcji powinny wcześniej zawrzeć między sobą umowę w sprawie wystawiania faktur i ustalić procedurę ich zatwierdzania przez nabywcę. W procesie samofakturowania nie tylko sam nabywca może wystawić fakturę, ale również upoważniona przez niego osoba trzecia. Pełnomocnictwo do wystawiania faktur w imieniu i na rzecz nabywcy może otrzymać przedstawiciel podatkowy. Należy zaznaczyć, że przepisy do ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, w jaki sposób akceptacja i procedura zatwierdzania faktur ma się odbywać.

W opisanym przypadku obowiązek podatkowy powstanie zatem na zasadach ogólnych, z chwilą dokonania dostawy towarów, czyli w dniu 25 sierpnia 2017, w którym Czytelnik dostarczył buraki cukrowe do nabywcy (banku) do jego silosu. Nabywca od tego dnia miał możliwość swobodnego rozporządzania tym towarem jak właściciel, a zatem w tym dniu miała miejsce dostawa. Bank miał termin na wystawienie faktury dokumentującej  tę  dostawę  w  imieniu  Czytelnika do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, czyli do 15 września 2017 roku (bank wystawił 2 września 2017 czyli w terminie). W myśl art. 106e ust. 1 pkt 17 faktura taka powinna zawierać wyraz „samofakturowanie”.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT(17) dostawę buraków cukrowych opodatkowaną stawką VAT 5% należy wykazać w pozycji 15 podstawa opodatkowania i w pozycji 16 podatek należny.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 7 ust. 1, art. 19a ust. 1-3, ust. 8, art.106d ust. 1-2, art. 106e ust. 1 pkt 17, art. 106i ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług