Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

December 2, 2015

Obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług najmu

0 919

Świadczę usługi najmu lokali użytkowych. Zawarłem umowy z 8 najemcami. Umowy zawierają klauzulę, że płatności będą następowały w ostatnim dniu każdego miesiąca, na podstawie wystawionych faktur. Ze względu na mój wyjazd urlopowy, w sierpniu tego roku nie wystawiłem terminowo faktur. Wstawiłem je dopiero w połowie września, a w związku z tym najemcy również uregulowali płatności z opóźnieniem, bo pod koniec września. Kiedy przedmiotowe faktury powinienem rozliczyć w deklaracji VAT?

ODPOWIEDŹ

W przypadku usług najmu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą terminowo wystawionej faktury, co winno nastąpić najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności. Jeśli faktura nie została wystawiona lub została wystawiona z opóźnieniem, wówczas obwiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności. Ozancza to, że dla usług najmu udokumentowanych przez Pana z opóźnieniem fakturami wystawionymi we wrześniu, z uwagi na to, że termin ich wystawienia minął 31 sierpnia, obowiązek podatkowy powstał w tym właśnie dniu. Tym samym obrót z tytułu najmu udokumentowanego przez Pana fakturami datowanymi na wrzesień, dla których termin płatności upłynął 31 sierpnia, wninien Pan rozliczyć w deklaracji VAT-7 za sierpień.

UZASADNIENIE

W przypadku usług najmu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Taką regulację zawarł ustawodawca w przepisie art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis dotyczy jednak wyłącznie sytuacji, w których faktura zostanie wystawiona terminowo. W ust. 7 ww. przepisu ustawodawca zastrzegł, że jeśli podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu jej wystawienia, określonego w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

W związku z tym, że w art. 106i ust. 3 pkt 4, dla usług najmu ustawodawca określił termin wystawienia faktury, którym jest upływ terminu płatności, ocena daty powstania obowiązku podatkowego będzie powiązana z tą właśnie okolicznością. Zasadniczo powyższe sprowadza się do stwierdzenia, że obowiązek podatkowy od usług najmu powstaje w dniu wystawienia faktury, co powinno nastąpić najpóźniej z upływem terminu płatności, a gdy faktura nie została wystawiona w tym terminie, to z chwilą upływu terminu płatności.

Zatem w przedstawionym przez Pana zdarzeniu należy stwierdzić, że ustawowy termin wystawienia faktur upłynął 31 sierpnia. Skoro jednak faktury nie zostaływ tym terminie wystawione, obowiązek podatkowy należy powiązać z datą, w której taki obowiązek powstał, tj. najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności. W opisanym przypadku będzie to 31 sierpnia. Zatem wskutek wystawienia przez Pana faktur po terminie, nie będą one wyznaczały daty powstania obowiązku podatkowego, jak również obojętne wobec tego obowiązku będą dokonane przez najemców zapłaty.

Podobne stanowisko przyjęto w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów z dnia 28 stycznia 2014 roku pt. „Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego VAT od 1 stycznia 2014 roku”.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b, art. 106i ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Agnieszka Skóra