Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

September 30, 2016

Obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług transportu

0 1672

Jesteśmy firmą świadczącą usługi transportu na terytorium kraju ale również poza nim. Zdarza się, że otrzymujemy od kontrahenta z zagranicy faktury za usługę z wpisaną datą sprzedaży niezgodną z CMR. Jak należy dokonać rozliczeń w zakresie podatku VAT oraz jaką datę przyjąć do kursu waluty? Zdarza się również, że refakturujemy na rzecz kontrahenta krajowego towary nabyte w ramach WNT. Zdarza się, że kontrahent zapomni rozliczyć się z pasów zabezpieczających towar i zabiera je z powrotem do kraju, za co my jesteśmy obciążani. Jaka data sprzedaży powinna być wzięta pod uwagę, ta z CMR czy z faktury, którą otrzymaliśmy od kontrahenta zagranicznego? 

ODPOWIEDŹ

Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług transportowych jest data wykonania usługi, w opisanej sytuacji, widniejąca na dokumencie CMR.

UZASADNIENIE

Prawidłowe ustalenie daty dokonania usługi ma zasadnicze znaczenie dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z importem usług- świadczeniem usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawa o podatku VAT. Ustawa nie przewiduje dla tej usługi odrębnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Stąd też w odniesieniu do nabywanych usług transportu do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT- obowiązek powstanie na zasadach ogólnych - zgodnie z art. 19a ust. 1 lub ust. 8, z chwilą wykonania usługi lub - jeżeli przed tym momentem otrzymano całość lub część zapłaty z chwila otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej części. W powołanym przepisie ustawodawca powołuje się na pojęcie „wykonania usługi”, dlatego kluczowe jest wyjaśnienie tego pojęcia.

Co do zasady moment wykonania usługi transportowej może być określony dowolnie, zgodnie z zawartą umową. Z art. 774 ustawy Kodeks cywilny wynika, że przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Przepis ten określa, iż przedmiotem umowy jest przewiezienie osób lub rzeczy w ramach prowadzonej działalności. O prawidłowo wykonanej usłudze transportowej możemy mówić dopiero po jej wykonaniu. Jeżeli transport odbywałby się kilka dni, to trudno uznać, że inny dzień niż dzień dostarczenia może świadczyć o wywiązaniu się z zawartej umowy. Dlatego też należy uznać, że dniem wykonania usługi transportowej jest dzień rozładunku towarów. Zatem data pod którą powinien być wykazany podatek należny to data faktycznego dokonania rozładunku, w tym przypadku właściwa jest data przyjęta z dokumentu CMR.

Co do kwestii przeliczenia kwoty z faktury wyrażonej w walucie obcej na złote polskie to należy odnieść się do art. 31a ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku VAT. Zgodnie z jego brzmieniem przeliczenia podstawy opodatkowania na złote polskie dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłaszanej przez NBP lub EBC na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub wystawienia faktury, o ile została ona wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego.

W sytuacji przedstawionej przez Czytelnika właściwym będzie, do określenia podstawy opodatkowania, przyjęcie kursu z dnia poprzedzającego dokonanie dostawy towarów tj. daty widniejącej na dokumencie CMR.

Odnosząc się do określenia daty sprzedaży z tytułu refaktury towaru nabytego w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy uznać należy, że zastosowanie znajdzie tutaj art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Uznać należy, ze momentem powstania obowiązku podatkowego jest uzyskanie możliwości ekonomicznego dysponowania towarem. Jeśli kontrahent nie oddał pasów w czasie rozładunku to uznać należy, że w tej chwili nabył prawo do rozporządzania nimi jak właściciel. W sytuacji refakturowania obowiązek podatkowy rozpoznany powinien zostać na zasadach ogólnych, czyli w chwili dokonania dostawy. Dlatego należy uznać, że momentem dokonania dostawy i tym samym powstania obowiązku podatkowego jest dzień, w którym nie rozliczono się z przedmiotowych pasów. Jeśli data ta jest tożsama z datą rozładunku to powinna być wzięta z dokumentu CMR.

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 7 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19a ust. 1 i ust. 8, art. 31a ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, art. 774 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny