Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

February 1, 2014

Obowiązek podatkowy w przypadku wystawiania faktur okresowych

0 883

Firma prowadzi Piekarnię. Czy może jak do tej pory wystawiać faktury okresowe, np. na koniec każdego tygodnia? Czy powinna podpisać z odbiorcami umowy na dostawy ciągłe i kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 art.19a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniami. Natomiast zgodnie z ust.3 i 4 powołanego artykułu, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Przepis ust.3 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, z wyjątkiem dostawy towarów, o której mowa w art.7 ust.1 pkt 2. Należy także pamiętać iż, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę (...) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art.19a ust.8 ustawy o VAT).

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z ogólną zasadą, według której obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź nastąpiło świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres. Natomiast dostawę, w której ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń uznaje się za dokonaną z upływem każdego okresu, do którego te płatności lub rozliczenia się odnoszą. Jeżeli przez rok nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, dostawę uznaje się za dokonaną z upływem każdego roku, do momentu zakończenia dostawy.

Możliwe, ale nie konieczne, jest podpisanie umowy o współpracy handlowej między Piekarnią jako sprzedawcą a nabywcami na dostawy ciągłe. Jeśli w takiej umowie ustalone zostaną tygodniowe terminy płatności, wówczas momentem powstania obowiązku podatkowego będzie ostatni dzień każdego tygodnia.

Odnośnie faktur, od 1 stycznia 2014 roku zasady ich wystawiania uregulowano w art.106a-106q ustawy o VAT. Zgodnie z art.106i ust.1 i ust.2 fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8, a jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy. Jednocześnie, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi oraz otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty. (art. 106i ust. 7 ustawy).

PODSUMOWUJĄC

1. Przepisy ustawy o VAT określają maksymalny termin na wystawienie faktury (nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru) oraz kiedy można ją wystawić najwcześniej (nie wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru, całości lub części zapłaty). Zatem Państwa Firma może wystawiać faktury na koniec każdego tygodnia.

2. W opisanej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie:

a) W przypadku braku umowy z ustalonym terminem płatności na dostawy ciągłe:

  • z chwilą dokonania dostawy towarów (art.19a ust.1 ustawy o VAT), chyba, że wcześniej nastąpi zapłata – wówczas z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8),

b) W przypadku zawarcia umowy z ustalonymi terminami płatności na dostawy ciągłe:

  • z chwilą upływu każdego okresu, do którego odnoszą się płatności i rozliczenia, w przypadku dostaw tygodniowych – w ostatnim dniu tygodnia.

 Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy