Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

March 31, 2014

Obowiązek podatkowy w sytuacji pozostawienia towaru w magazynie dostawcy

0 943

Firma produkująca meble sprzedała towar klientowi (salon meblowy) z odbiorem własnym. Odbiór miał być dokonany 31 marca i tego samego dnia została wystawiona faktura z 14-dniowym terminem płatności. Ze względu na problem z transportem, klient poprosił, żeby zostawić jeszcze towar w magazynie producenta, na co producent się zgodził, ale pod warunkiem, że towar zostaje na ryzyko klienta. Towar zostanie odebrany 3 kwietnia. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla tej dostawy?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy dla tej dostawy powstał 31 marca.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art.19a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Od tej zasady są wyjątki, które nie znajdą jednak zastosowania w sytuacji opisanej w pytaniu. Zatem kluczową sprawą dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w Państwa sytuacji jest udzielenie odpowiedzi na pytanie kiedy została dokonana dostawa towarów – czy 31 marca, kiedy towar został pozostawiony do dyspozycji klienta, czy też 3 kwietnia, kiedy klient towar faktycznie odbierze.

Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów „Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.”, dokonanie dostawy towarów następuje z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. W sytuacji, gdy klient sam odbiera towar jest to moment wydania towarów z magazynu, bo wtedy prawo własności i ryzyka związane z towarem przechodzą na odbiorcę. Jednakże w sytuacji opisanej w pytaniu prawo do dysponowania jak właściciel i ryzyka związane z towarem przeszły na odbiorcę wcześniej – w momencie pozostawienia towaru do jego dyspozycji. Jak wynika z pytania, producent mebli zgodził się jedynie pozostawić towar w swoim magazynie, na ryzyko klienta. Podobna sytuacja została również opisana w przytaczanej powyżej broszurze Ministerstwa, w której stwierdzono, że w sytuacji, gdy „towar jest pozostawiany w miejscu wskazanym przez nabywcę (np. nabywca prosi o pozostawienie – odpłatnie lub nieodpłatnie – towaru na określony czas w magazynie dostawcy) – dokonanie dostawy towarów następuje z chwilą pozostawienia tego towaru w uzgodniony sposób do dyspozycji nabywcy.”

Zatem w opisanej w pytaniu sytuacji obowiązek podatkowy powstał z chwilą postawienia towaru do dyspozycji odbiorcy, 31 marca i producent mebli powinien zadeklarować należny podatek w rozliczeniu za marzec 2014 roku. Natomiast nabywca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za marzec 2014 roku, pod warunkiem, że jeszcze 31 marca otrzyma fakturę. W przeciwnym wypadku podatek powinien być odliczony w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury (art.86 ust.10 i ust.10b pkt 1 ustawy o VAT). Należy przy tym nadmienić, że, w świetle art.86 ust.11 ustawy w obecnie obowiązującym brzmieniu, nie jest do końca jasne w rozliczeniu za jaki miesiąc odbiorca mógłby obniżyć należny podatek w sytuacji, gdyby otrzymał fakturę w czerwcu 2014 roku lub później.

Warto również zwrócić uwagę, że w omawianej broszurze informacyjnej Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko, zgodnie z którym dla celów obowiązku podatkowego dokonanie czynności następuje co do zasady z chwilą faktycznego jej dokonania i postanowienia umów cywilnoprawnych o uznaniu dostawy towarów za dokonaną (np. zastrzeżenie prawa własności do czasu zaistnienia danego zdarzenia w sytuacji, gdy towar został już wydany) nie mogą zmieniać momentu powstania obowiązku podatkowego. Gdyby zatem zaistniała sytuacja odwrotna do opisanej w pytaniu, czyli producent mebli wydałby je odbiorcy w terminie, ale zastrzegł sobie prawo własności na przykład do momentu zapłaty za nie, zgodnie z cytowanymi wyjaśnieniami Ministerstwa obowiązek podatkowy powstałby w momencie wydania towaru, a nie w momencie zapłaty.

Ewa Konarska