Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

July 29, 2014

Obowiązek podatkowy w usługach spedycyjnych

0 1069

W stosunku do usług spedycyjnych, jako usług złożonych z usługi organizacji transportu a także usług dodatkowych, obowiązek podatkowy w VAT będzie powstawał z momentem wykonania usługi.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 3 kwietnia 2014 roku nr ITPP2/443-77/14/AK.

Sytuacja Podatnika

Podatnik w ramach usługi spedycyjnej, oprócz organizacji transportu świadczy usługi dodatkowe polegające m.in. na udzielaniu konsultacji i porad taryfowych, odbiorze dokumentacji przewozowej po rozładunku, doręczaniu zleceniodawcy końcowego raportu z czynności spedycyjnych. Każdorazowo zakres usługi spedycyjnej określany jest w zleceniu, a wszystkie czynności stanowią element jednej, kompleksowej usługi spedycyjnej.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług będzie powstawał z momentem wykonania usługi, tj. w dniu doręczenia zleceniodawcy końcowego raportu z czynności spedycyjnych i przebiegu dostawy (w tym również rozładunku) wraz z dokumentacją uzyskaną od przewoźnika po wykonaniu przewozu

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia kompleksowej usługi spedycji, w sytuacji gdy ustawodawca nie przewidział dla tego typu usług szczególnego uregulowania, będzie powstawał z momentem wykonania usługi, a więc gdy Podatnik wykona wszystkie zobowiązania składające się na określony rodzaj usług (przykładowo w dniu doręczenia zleceniodawcy końcowego raportu z czynności spedycyjnych i przebiegu dostawy, w tym również rozładunku, wraz z dokumentacją uzyskaną od przewoźnika po wykonaniu przewozu.

Podstawa prawna:  art. 19a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 794 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny