Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

March 1, 2016

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów

0 1022

Obowiązek podatkowy dla całej transakcji stanowiącej wewnątrzwspólnotowe nabycie danego urządzenia winien być rozliczony dla każdego, poszczególnego wewnątrzwspólnotowego nabycia konkretnego urządzenia.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 29 stycznia 2016 roku nr ILPP4/443-250/13/15/S/EWW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, czynny podatnik VAT, zarejestrowana dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, która dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej nabywa towary, tj. maszyny, urządzenia, które wymagają montażu i zabudowy w ciągach technologicznych Spółki, zaś ich wprowadzenie do użytkowania wymaga przeszkolenia pracowników Spółki.

Urządzenia są nabywane od podatników podatku od wartości dodanej posiadających siedziby i miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE. Realizacja umowy odbywa się etapami opisanymi przez Spółkę. Nabywane przez Spółkę urządzenia są to odrębne towary, nie stanowią one elementów jednej linii technologicznej, która jest kompletna po nabyciu ostatniego z urządzeń. Dostawca w ramach umowy obowiązany jest wykonać na rzecz Spółki i dostarczyć:

  • - etap I – podkłady projektowe,

  • - etap II – urządzenia o określonych parametrach wydajnościowych,

  • - etap III – sprawowanie nadzoru nad montażem i zabudową urządzeń oraz nad ich rozruchem, przeszkolenie pracowników Spółki w zakresie eksploatacji i konserwacji.

Potwierdzeniem wykonania danego etapu jest protokół odbioru potwierdzany przez Spółkę, który jest podstawą do wystawienia faktur. Spółka zobowiązana jest w niektórych przypadkach do zapłaty zaliczki na poczet określonego etapu.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem do organu podatkowego, w którym momencie obowiązana jest rozpoznać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu nabycia opisanych towarów i świadczeń pomocniczych realizowanych w ramach jednej umowy zawartej na dostawę urządzeń oraz w którym momencie Spółka zobowiązana jest rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki wpłaconej na poczet opisanych nabyć towarów i świadczeń pomocniczych w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r. oraz od dnia 1 stycznia 2013?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 lutego 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 2276/13 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 września 2015 r. sygn. akt I FSK 816/14 Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, Spółka powinna potraktować zakup każdego urządzenia jako odrębne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i dokonać jego rozliczenia nawet jeśli umowa zawarta z określonym kontrahentem przewiduje dostarczenie wielu różnych urządzeń w dłuższym okresie czasu. Zakup każdego z tych urządzeń spełnia definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i powinien być traktowany jako odrębna transakcja gospodarcza.

Zdaniem organu podatkowego czynności dokonywane przez kontrahentów w ramach etapów I i III należy traktować jako czynności pomocnicze przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu danego urządzenia (etap II), ponieważ nie stanowią one celu samego w sobie lecz są ściśle związane z konkretnie nabytym urządzeniem. Moment powstania obowiązku podatkowego należy ustalić dla wewnątrzwspólnotowego nabycia konkretnego urządzenia (etap II) jako całej transakcji.

Do dnia 31 grudnia 2012 r. moment powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów regulowały przepisy art. 20 ust. 5 ustawy o VAT zgodnie z którym w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. W myśl art. 20 ust. 6 ustawy, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Natomiast w sytuacji gdy kontrahent zagraniczny wystawił fakturę potwierdzającą otrzymanie zaliczki przed realizacją etapu II obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia tej faktury.

Od dnia 1 stycznia 2013 r. art. 20 ust. 5 ustawy stanowi, że w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9 oraz art. 20b. Zatem w sytuacji, gdy kontrahent zagraniczny wystawił fakturę dokumentującą dostawę danego urządzenia (etap II) będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia przed 15. dniem miesiąca, następującego po miesiącu, w którym dokonano jego dostawy, obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury dokumentującej etap II. Natomiast w sytuacji, gdy kontrahent zagraniczny nie wystawił faktury dokumentującej dostawę danego urządzenia (etap II) będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia przed 15. dniem miesiąca, następującego po miesiącu, w którym dokonano jego dostawy, obowiązek podatkowy powstał 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (etap II).

W odniesieniu do zaliczek wpłaconych przed dokonaniem dostawy danego urządzenia od dnia 1 stycznia 2013 roku nie powstał u Wnioskodawcy obowiązek podatkowy.

Podstawa prawna: art. 20 ust. 5 -7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.