Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

September 30, 2018

Obowiązek podatkowy z tytułu dzierżawy gruntu pod rurociąg

0 1359

Gmina udostępnia pas drogi wewnętrznej na podstawie umów cywilnoprawnych, co podlega opodatkowaniu podatkiem VAT 23%. Opłaty są długoletnie dla podmiotów, które administrują wbudowanymi rurociągami – spółki. Opłaty roczne są fakturowane jednorazowo na początku roku z terminem płatności do 15. stycznia danego roku. Stawki w umowie są wyliczane jak za zajęcie pasa drogowego, zaś nazwa usługi to „odszkodowanie związane ze zmniejszoną użytecznością gruntu”. Umowa zawarta jest „o zajęcie pasa drogowego drogi wewnętrznej w celu umieszczenia urządzenia technicznego”. W umowie tej „wyraża się zgodę na korzystanie z działek drogowych stanowiących drogę wewnętrzną w Gminie i oddaje przedmiot wymieniony wyżej (te działki) w celu umieszczenia urządzeń w zamian za odszkodowanie za umieszczenie urządzeń i zmniejszenie użyteczności gruntu”. Umowa zawarta jest na czas nieokreślony, a termin płatności ustalono na 15. stycznia danego roku. Jaka winna być data powstania obowiązku podatkowego? Według zasad ogólnych czy jak dla dzierżawy gruntów?

ODPOWIEDŹ

W tym przypadku datę powstania obowiązku podatkowego należy ustalić tak, jak dla dzierżawy, najmu lub usług o podobnych charakterze tj. z chwilą wystawienia faktury. Jeśli faktura nie zostanie wystawiona lub zostanie wystawiona z opóźnieniem, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z dniem terminu płatności.

UZASADNIENIE

Zdaniem Redakcji, umowa zawarta przez Gminę nosi znamiona umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnych charakterze. Umowy te zostały wymienione w art.19a ust.5 pkt 4 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z powołanym przepisem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Jeżeli podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności (art.19a ust.7 ustawy o VAT).

W art. 106i ustawy o VAT określone zostały terminy wystawienia faktury. I tak, w przypadku usług dzierżawy, najmu lub usług o podobnych charakterze fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności (art.106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT). Pamiętajmy, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. świadczenie usług dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze albo na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem (art. 106b ust. 1 ustawy o VAT). Dlatego Gmina w tym przypadku ma obowiązek wystawienia faktury.

A zatem fakturę za najem należy wystawić:

  • nie później niż z upływem terminu płatności,

  • nie wcześniej niż 30-tego dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, jednak gdy na fakturze znajdzie się informacja jakiego okresu dotyczy to wówczas będzie ona mogła być wystawiona wcześniej niż 30 dni przed wykonaniem usługi (art.106i ust.7 i ust.8 ustawy o VAT).

Podsumowując, Gmina powinna wystawić fakturę najpóźniej 15 stycznia, tj. w dniu, w którym określono termin płatności). W tym dniu powstaje także obowiązek podatkowy, nawet w sytuacji, jeśli Gmina wystawi fakturę w terminie późniejszym.

Prosimy pamiętać, że w sytuacji wcześniejszego wystawienia faktury, obowiązek podatkowy powstanie wcześniej – w dacie wystawienia faktury.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) należy wykazać w poz.19 podstawę opodatkowania i w poz. 20 podatek należny dla świadczenia usług opodatkowanych stawką 23%.

 Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.19a ust.5 pkt 4 lit. b i ust.7, 106i ust. 3 pkt 4, art.106i ust.7 i ust.8 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.