Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W zeszłym roku (2015) czeski kontrahent wykonywał u nas naprawę maszyny. Usługa miała być bezpłatna, ale nie zapewniliśmy wszystkich warunków umowy i teraz dostałam fakturę za tamtą usługę. Kiedy mam to rozliczyć?

Usługa była wykonywana na urządzeniu zamontowanym w budynku, ale kontrahent twierdzi, że to urządzenie może też pracować inaczej (samodzielnie) i wystawili nam fakturę „reverse charge”, czy dobrze?

ODPOWIEDŹ

Import usług należy rozliczyć w miesiącu nabycia usługi, co będzie wiązało się ze złożeniem korekty deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 i art. 28n.

Od powyższej zasady ustawodawca przewidział szereg wyjątków, wskazując m.in. szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami.

I tak, zgodnie z art. 28e ustawy, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Określając zatem, czy dane usługi powinny być klasyfikowane jako usługi związane z nieruchomościami i w związku z tym powinny podlegać opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy usługi te pozostają w bezpośrednim związku z tą nieruchomością.

W opisanej w pytaniu sytuacji sposób zamontowania maszyny, na których świadczono usługi naprawcze, umożliwia jej demontaż i przeniesiene w inne miejsce, gdzie pełniłaby po przymocowaniu do podłoża swoje funkcje. Zatem, ww. usługi wykonywane przez kontrahenta z Czech, należy traktować jako usługi na majątku ruchomym. W konsekwencji, przedmiotowe usługi będą opodatkowane zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ustawy, tj. w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, bądź w przypadku świadczenia usług dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, które znajduje się w innym miejscu niż siedziba działalności gospodarczej, w miejscu gdzie znajduje się to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Zatem, kontrahent na fakturze poprawnie wskazał, iż ciężar opodatkowania przechodzi na podmiot nabywający usługę.

Import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 (art.2 pkt 9 ustawy o VAT). W myśl art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art.28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art.96 ust.4,

  2. usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art.28b - podatnik, o którym mowa w art.15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art.15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art.97 ust. 4,

    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art.15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art.15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art.97 ust.4.

Obowiązujące przepisy ustawy o VAT dotyczące obowiązku podatkowego nie regulują odrębnie powstania obowiązku podatkowego w przypadku importu usług. Obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych usług:

  • dla których miejsce świadczenia określa się na podstawie art.28 b ustawy o VAT tj. w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika - powstaje na zasadach ogólnych z chwilą wykonania usługi lub, jeśli przed wykonaniem usługi nabywca uiszcza zaliczkę (przedpłatę, ratę, itp.) - z chwilą otrzymania zapłaty w tej części,

  • pozostałych - powstaje na zasadach szczególnych, jeśli usługi te zostały wymienione w przepisach art.19a ust. 5-7ustawy o VAT, natomiast jeśli nie zostały wymienione - na zasadach ogólnych.

Czytelnik nabył usługę polegającą na naprawie maszyny w 2015 r., obowiązek podatkowy dla importu tej usługi powstał z chwilą wykonania usługi i rozliczenie tego importu należało wykazać w deklaracji VAT za ten okres rozliczeniowy. Powyższe powoduje konieczność złożenia korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym wykonano przedmiotową usługę.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 28b ust. 1, art. 28 e, art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT.