Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

December 1, 2018

Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług w przypadku płatności zaliczki kartą płatniczą

0 1819

Mam fakturę za usługi licencji na okres miesiąca od firmy zagranicznej. Faktura jest wystawiona z datą 30.11.2018 r a usługi licencji obejmują okres od 30.11.2018 do 31.12.2018. Dla mnie jest to import usług. Który rozliczam w dacie wykonania usługi (31.12.2018) chyba że za nią wcześniej zapłaciłam. Za fakturę zapłaciłam kartą w dniu 30.11.2018, ale na wyciągu bankowym tę transakcję mam z datą 02.12.2018 - jest to data księgowania, data transakcji (w opisie transakcji jest napisane, płatność kartą z dn. 30.11.2018). Mam wątpliwość w jakim miesiącu wykazać import usług czy w listopadzie - kiedy była płatność kartą, czy w grudniu kiedy mam tę transakcję na wyciągu bankowym?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik będzie zobowiązany do rozpoznania importu usług z tytułu nabycia licencji w dacie dokonania wpłaty zaliczki kartą płatniczą.

UZASADNIENIE

Obowiązek podatkowy w przypadku importu usług nie ma odrębnych regulacji. Powstaje on na zasadach ogólnych, w taki sam sposób, jak podczas dokonywania transakcji krajowych. Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku, gdy przed tymi datami nastąpiła płatność, obowiązek opodatkowania powstanie w dniu otrzymania tej zapłaty.

Zatem, co do zasady, w przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi. W sytuacji gdy przed wykonaniem usługi nabywca uiszcza zaliczkę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej zapłaty. Powyższe zasady stosuje się także do sytuacji, gdy płatność dokonywana jest za pomocą karty płatniczej. Należy bowiem zauważyć, że przepisy ustawy nie przewidują żadnych szczególnych regulacji w tym względzie. Zasadę ogólną stosuje się niezależnie od tego, czy płatność za konkretną transakcję dokonywana jest w formie gotówkowej, przelewem czy też kartą płatniczą.

Zaznaczyć należy, że w sytuacji zapłaty całości lub części należności kartą płatniczą, obowiązek podatkowy powstaje w dniu wpływu środków na rachunek bankowy sprzedawcy. Dopiero wówczas mówimy o otrzymaniu zapłaty lub zaliczki, powodującym powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT. Podatnik może bowiem dysponować środkami pieniężnymi dopiero w momencie ich faktycznego uzyskania, tj. w momencie wpływu tych środków na rachunek bankowy.Jednak, zdaniem Redakcji, w przypadku opodatkowania zaliczek w imporcie usług należy przyjąć, że otrzymaniem zaliczki jest jej zapłata. Trudno bowiem byłoby za każdym razem ustalać, kiedy kwotę tę otrzymał kontrahent zagraniczny.

Tak więc, w przypadku Czytelnika, obowiązek podatkowy przy zaliczce w imporcie usług należy rozpoznać w chwili dokonania płatności kartą płatniczą, czyli w rozliczeniu za listopad 2018 r..

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) Import usług, z wyłączeniem usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy należy wykazać w poz. 27 wartość netto i w poz. 28 podatek należny. Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy należy wykazać w poz. 29 wartość netto i w poz. 30 podatek należny.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.2 pkt 9, art.5 ust.1, art.8 ust.1, art.17 ust.1 pkt 4, art.19a ust.1, ust.3 i ust. 8, art.28b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.