Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

September 30, 2018

Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia od kontrahenta niemieckiego dostępu do portalu internetowego

0 889

Od niemieckiego dostawcy zakupiliśmy dostęp do portalu internetowego na okres od 23 sierpnia 2018 roku do 22 listopada 2018 roku. Faktura została wystawiona 27 sierpnia (w euro), termin płatności 6 września 2018 roku. Dokonaliśmy płatności 30 sierpnia 2018 roku. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w związku z tą usługą i jaki kurs zastosować? Po jakim kursie przeliczyć fakturę do kosztów?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy od zakupionej usługi powstanie w momencie jej wyświadczenia, czyli z dniem jej zakończenia, tj. 22 listopada 2018 roku. Fakturę wyrażoną w walucie obcej należy przeliczyć po kursie średnim ogłoszonym przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. 21 listopada 2018 roku.

UZASADNIENIE

Przez import usług zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług należy rozumieć świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, usługobiorcą jest:

  • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art.15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE,

  • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art.28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

W ustawie o VAT nie wprowadzono szczególnych reguł dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku importu usług. Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 19a ust 3 ustawy usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

W opisanym w pytaniu przypadku, zdaniem Redakcji, nie mamy do czynienia z usługą ciągłą. Co prawda usługa świadczona jest przez okres kilku miesięcy, ale nie ustalono dla niej miesięcznych terminów płatności i rozliczeń. Czytelnik dokonuje płatności jednorazowo za usługę trzymiesięcznego dostępu do portalu internetowego. Mając na uwadze powyższe przepisy, Czytelnik winien rozliczyć import usługi w dacie wykonania tej usługi przez kontrahenta niemieckiego, czyli w momencie zakończenia jej trwania, tj. 22 listopada 2018 roku.

Termin wystawienia faktury nie ma żadnego wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług.

W celu przeliczenia na złote kwoty na fakturze wyrażonej w walucie obcej należy zastosować zasady wynikające z art. 31a ustawy o VAT, tj. co do zasady, po kursie średnim ogłoszonym przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli w dniu 21 listopada 2018 roku.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy należy wykazać postawę opodatkowania w poz. 29, podatek należny w poz. 30 oraz po stronie podatku naliczonego nabycie towarów i usług pozostałych, wartość netto w poz. 45, podatek naliczony w poz. 46.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art.2 pkt 9, art.17 ust.1 pkt 4, art. 19a ust. 1, art. 28b ust. 1, art. 31a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.