Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , OCHRONA ZDROWIA

September 30, 2018

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży produktów refundowanych przez NFZ

0 2310

Prosimy o określenie powstania obowiązku podatkowego w przypadku kiedy wystawiamy fakturę lub paragon fiskalny dla osoby kupującej, która korzysta z refundacji- faktura lub paragon fiskalny wystawiony na całość pobranego towaru. Nabywca płaci tylko za towar pomniejszony o refundację z NFZ. Ujmujemy sprzedaż na kasie fiskalnej lub fakturze w wysokości 100% wartości towaru. Następnie obciążamy NFZ fakturą (tak sobie życzy NFZ w odpowiednim programie i na niej widnieje data dostawy/wykonania usługi np. lipiec 2018 faktura wystawiona jest z datą 02-08-2018) i ujmujemy sprzedaż (refundację) w momencie daty dostawy, czyli lipiec 2018-wpływ na konto następuje w okresie 30 dni od wystawienia faktury. W tym wypadku obowiązek podatkowy powstanie w dwóch terminach: 1) z chwilą wydania towaru - w części obejmującej kwoty zapłacone bezpośrednio przez Klienta, czyli faktura minus kwota refundacji = sprzedaż 2) z chwilą wystawienia faktury (faktura wystawiona 02-08-18) dla NFZ i widniejącą na niej datą dostawy (lipiec 2018 ) - w części objętej refundacją NFZ-kwota zwrotu z NFZ wyliczony podatek od kwoty brutto. Czy w związku z tym powinniśmy to ująć inaczej?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy, w przypadku dostawy leków refundowanych powstaje z chwilą wydania towaru - zapłata przez kupującego oraz z chwilą uznania rachunku bankowego - refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia.

UZASADNIENIE

Podstawą opodatkowania jest generalnie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W przypadku dostawy leków refundowanych, obrotem jest kwota należna, czyli cała kwota, zarówno zapłacona przez nabywcę jak i kwota otrzymana z NFZ jako refundacja.

Generalną zasadą jest, ze obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi. Jednakże jednym z wyjątków jest, że z tytułu uzyskania przez podatnika dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, mających bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części tej dotacji, subwencji lub dopłaty - odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Tak więc, przy sprzedaży leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje w różnych terminach, tj. z chwilą wydania towaru od kwoty zapłaconej przez klienta, a także z chwilą otrzymania całości lub części dotacji z NFZ - w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

W celu prawidłowego rozliczenia podatku VAT, w miesiącu dokonania sprzedaży Czytelnik powinien pomniejszyć obrót o kwotę należnej, lecz jeszcze nieotrzymanej refundacji. Natomiast otrzymaną refundację Czytelnik powinien ująć w miesiącu, w którym wpłynie ona rachunek bankowy. Przy czym należy pamiętać, że otrzymaną kwotę refundacji należy opodatkować wg stawki VAT właściwej dla danej transakcji / tzw. metodą rachunku “w stu” /, gdyż w kwocie refundacji zawarty jest już podatek VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 8% należy wykazać w poz. 17 podstawę opodatkowania, w poz. 18 podatek należny, opodatkowane stawką 23 % należy wykazać w poz. 19 podstawę opodatkowania, w poz. 20 podatek należny.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1, ust. 5 pkt 2, ust. 6 i ust. 8, art.29a ustawy o VAT.