Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

November 30, 2017

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży towaru za pośrednictwem kuriera

0 932

Sprzedaję towary do klientów, które są osobami fizycznymi. Mam zawartą umowę z firmą kurierską na te przesyłki. Czy obowiązek u mnie powstanie w chwili wydania tego towaru? Jeżeli klienci mi wpłacają przedpłatę na te towary przed wysyłką, to obowiązek podatkowy powstanie właśnie w tym momencie? Jak mam zaewidencjonować na kasie tę sprzedaż?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji, gdy sprzedawca wydaje towar firmie kurierskiej, co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru kurierowi. Natomiast, jeżeli przed dokonaniem dostawy następuje zapłata obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty należności w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej z chwilą jej otrzymania. W przypadku, gdy zapłata następuje za pobraniem, po dostarczeniu towaru przez kuriera, obowiązek zaewidencjonowania powstanie z chwilą wydania towaru kurierowi, tak aby klient otrzymał paragon w momencie odbioru towaru. Jednocześnie, po spełnieniu określonychw rozporządzeniu warunków wynikających z załącznika sprzedaż może również korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencji na kasie.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wynika z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Chodzi tu o możliwość dysponowania towarem jak właściciel w sensie ekonomicznym, niekoniecznie musi dojść do posiadania fizycznego towaru (tą kwestią zajął się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-320/88, w którym stwierdził, że „regulacja ta ma zastosowanie do każdego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem na inny podmiot, które to przeniesienie skutkuje tym, że strona ta uzyskuje de facto możliwość korzystania z rzeczy tak jak właściciel, nawet jeżeli nie wiąże się to

Zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów, chyba, że wcześniej nastąpi zapłata w całości lub części, wówczas obowiązek powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Czytelnik ma zawartą umowę cywilnoprawną z kurierem na dostarczenie towaru nabywcy. W przypadku gdy towar jest wysyłany przez nabywcę za pośrednictwem kuriera dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia, z tym bowiem momentem dostawca przenosi prawo do rozporządzania jak właściciel. Również art. 544 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny definiuje moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku wydania rzeczy przewoźnikowi. I tak, jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju. Jeżeli natomiast nastąpi wcześniejsza zapłata w całości lub w części przez klienta, to obowiązek powstanie z chwilą jej otrzymania

Zgodnie z § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących podatnicy stosujący kasy fiskalne obowiązani są do ewidencjonowania na kasie każdej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania. W przypadku natomiast, gdy zapłata następuje za pobraniem, po dostarczeniu towaru przez kuriera, obowiązek zaewidencjonowania takiej sprzedaży na kasie fiskalnej powstanie z chwilą wydania towaru kurierowi, tak aby klient otrzymał paragon w momencie odbioru towaru. Natomiast, z § 2 z poz. 38 załącznika do rozporządzenia wynika, że jeżeli dostawa towarów odbywa się w systemie wysyłkowym (pocztą lub kurierem) a zapłata w całości dokonana jest na konto sprzedawcy oraz z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres), to taka sprzedaż może korzystać ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej, pod warunkiem że, sprzedawane towary nie mieszczą się w katalogu wykluczającym możliwość skorzystania ze zwolnienia (§ 4 ust. 1 rozporządzenia).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklarcji VAT-7(17) dostawę towarów za pośrednictwem kuriera należy wykazać w zależności od stawki podatku w pozycji 19 - podstawa opodatkowania i w pozycji 20 – podatek należny, lub odpowiednio w pozycjach 15, i 16 dla stawki 5%, oraz w pozycjach 17 i 18 dla stawki 8%.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 7 ust. 1, art. 19a ust. 1, ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Z 2013, poz. 363),§ 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.