Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

September 24, 2014

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży voucherów

0 1127

Jeżeli Podatnik, dokonaną przez kontrahenta wpłatę środków pieniężnych w związku z nabyciem voucherów, może przyporządkować na poczet konkretnej usługi, a wpłacona kwota stanowi 100% należności i nie podlega zwrotowi – obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości zapłaty.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 26 sierpnia 2014 roku nr ITPP1/443-623/14/DM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który dokonuje sprzedaży biletów wstępu na wystawę interaktywną. Ponadto sprzedaje także vouchery, które podlegają wymianie na bilety wstępu. Na okoliczność sprzedaży voucherów każdorazowo podpisywana jest umowa z kontrahentem, w której określona jest konkretna ilość oraz rodzaj przekazywanych voucherów, a także termin ich wykorzystania. Podatnik wystawia dokument pro forma, na podstawie którego kontrahent opłaca zakup voucherów. Zgodnie z umową zakupione, ale niewykorzystane w określonym terminie vouchery nie podlegają zwrotowi. Po otrzymaniu wpłaty Podatnik wystawia fakturę i przekazuje vouchery.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży voucherów w podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż voucher nie stanowi ani towaru ani usługi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług – usługa zostaje wyświadczona dopiero w momencie jego wymiany na określone w nim usługi. Zatem w momencie wydania voucherów nie dochodzi do realizacji usługi. Niemniej jednak organ podatkowy zwrócił uwagę na to, że w niniejszej sprawie uiszczona przez klienta kwota związana jest z przyszłą konkretną transakcją, tj. realizacją konkretnych świadczeń związanych ze wstępem na wystawę interaktywną.

Ponadto skoro zakupione, ale niewykorzystane w określonym terminie vouchery nie podlegają zwrotowi, organ podatkowy uznał, że klient nie ma możliwości rezygnacji ze świadczenia, a zatem co się z tym wiąże także wymiany na inne świadczenie – otrzymuje voucher, który wymieni na konkretną usługę, za którą dokonuje wcześniej płatności.

Mając powyższe na uwadze, a w szczególności uwzględniając, że dokonana przez Podatnika sprzedaż dotyczy „konkretnej usługi”, organ podatkowy uznał, iż uiszczona przez klienta odpłatność związana jest wyłącznie z tą czynnością. Z tych też względów przekazaną kwotę pieniężną należy traktować jako zaliczkę lub przedpłatę na poczet konkretnego świadczenia.

Zatem otrzymane kwoty pieniężne na poczet wykonania przez Podatnika konkretnych usług stanowią obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19a ust. 8 ww. ustawy, powstaje z chwilą ich otrzymania.

Podstawa prawna: art. 19a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.